Live: Polisen försöker ta sig in i Batmanmördarens lägenhet

Publicerad 21 juli 2012 kl 19.23

Utrikes.Polisen försöker just nu ta sig in i James Holmes lägenhet i Aurora. Se händelserna live här.

Gilla artikeln på Facebook

När polisen efter massakern igår förmiddag gjorde ett första försök att ta sig in i Holmes lägenhet upptäckte de att den var riggad med sprängämnen.

Holmes har i efterhand erkänt för polisen att lägenheten är minerad. Under massmordet hade han satt på sin stereo därhemma på högsta volym med technomusik i hopp om att någon av grannarna skulle försöka ta sig in i lägenheten och på så sätt utlösa bomben.

Aurorapolisens plan är att först undanröja en snubbeltråd som man tror kan detonera bomben. Sedan ska man försöka avlägsna misstänkta explosiva föremål från lägenheten.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Kolumn: Joakim Andersen. Vi går mot ett samhälle där en liten klick av globala PK-oligarker styr över en jättelik och högbelånad underklass.0 Plus

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Födda under pandemin drabbas mer sällan av astma. Skyddades mot luftvägsinfektioner i tidiga år.0 

Forskarlarmet: AI:n kan redan klona sig själv. Vi kan redan ha passerat ödesmättade "röda linjen".0 Plus

Kultur

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0 

"Barntorped" bland årets nyord. Drakdrönare, ankkurva och många andra dystra nya begrepp.0