Inbördeskriget i Syrien och Irak

Över 50 döda i attack mot sjukhus i Syrien

Publicerad 29 april 2016 kl 23.09
Av Mattias Albinsson

Utrikes. Över 50 människor dödades under onsdagskvällen i en luftattack mot ett sjukhus i Syrien som stöttas av Läkare utan gränser (MSF), skriver organisationen på sin hemsida.

Dela artikeln

Al Quds-sjukhuset som ligger i Aleppo i norra Syrien drivs inte av MSF, men får regelbundet mediciner, utrustning och annan materiel av organisationen.

– Attacken mot Al Quds-sjukhuset har förstört en av de sista kvarvarande platser i Aleppo där man fortfarande kunde finna mänsklighet, säger Muskilda Zancada, ansvarig för MSF:s arbete i Syrien, i ett uttalande.

– Aleppo är redan en spillra av vad den en gång var, den senaste attacken tycks beslutsam att till och med eliminera den.

Läkare utan gränser undviker att spekulera i vilken part i konflikten som låg bakom attacken, men amerikansk media pekar ut den syriska regeringen som ansvarig. Attacken ska ha varit ett led i en upptrappad militär kampanj mot de islamister och västunderstödda rebeller som kontrollerar stora delar av staden.


Nyheter från förstasidan

Åkessons kronprins "otroligt" nöjd med paradigmskiftet

Henrik Vinge kallas "en av oss" av M-politiker. Nu berättar han om sin plan på att göra SD rumsrent nog för L.0 

Ekonominyheter

Vattenfall förlorade 700 miljoner på vindkraft – storsatsar på mer

Stora förluster i Vattenfalls svenska vindkraft.. Trots miljardsatsningar blöder verksamheten – och nu storsatsas det mer.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Plötsliga PK-kaoset. "Det genetiska och det etniska sambandet är mycket starka."0 

Mer från Utrikes

Vetenskap

Brå: Afrikaner både mördar och mördas mest. Ny rapport bekräftar ingrodda fördomar.0 

Kritiserade diagnosen utbrändhet går i graven. Unika svenska "sjukdomen" avskaffas.0 

Kultur

SD-profilen: Gråsuggan i Lund "ett övergrepp". Ekeroth kritiserar kommunen efter omstridda bygget.0 

Amerikanska rapparen: Svenskar är "rasister", "fula, blonda grisar" – nu flyttar hon hit. Provokatören Azealia Banks, 33, köper bostad i fiendens huvudstad.0