USA-valet
Bernie Sanders.

Clinton fick stryk i två delstater

Publicerad 23 mars 2016 kl 10.44

Utrikes. Hillary Clinton blev besegrad i två av de tre amerikanska delstater som höll primärval på tisdagen. Bernie Sanders vann i Utah och Idaho, medan Hillary kammar hem segern i Arizona.

Dela artikeln

På den republikanska sidan fick Ted Cruz en så pass stor majoritet av rösterna i mormonstaten Utah att han plockar samtliga av delstatens delegater inför republikanernas konvent i sommar.

I Arizona krossade dock Donald Trump motståndet med nästan två tredjedelar av väljarstödet och vann därmed alla 58 delegater. Det rör sig om en delstat som har haft stora problem med illegal invandring från Mexiko och Trumps budskap om att bygga en mur längs gränsen har uppenbarligen gått hem.

Nattens resultat innebär att Donald Trump nu totalt har samlat på sig hälften av de delegater han behöver för att säkra positionen som det republikanska partiets presidentkandidat, rapporterar Los Angeles Times.


Karin i Växjö jobbade åt Ad Kan ✅ Började i MUF ✅ Judiske pojkvännen ✅ Hemliga frimurartecknet ✅ Snart svensk polis.0 Plus

"Låg bland sopsäckar." Norrländska duon fotade när offret led.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Bankerna sa upp 159.000 konton – Finansinspektionen "överväger" att agera

Ingen stress på myndigheten.. "Vi får se om vi i ett senare skede ser behov av att gå vidare genom en undersökning".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Pratar om fred – men hur blir det? Utrikespolitiskt är Le Pens parti ett oprövat kort.0 

Vetenskap

Födda under pandemin drabbas mer sällan av astma. Skyddades mot luftvägsinfektioner i tidiga år.0 

Forskarlarmet: AI:n kan redan klona sig själv. Vi kan redan ha passerat ödesmättade "röda linjen".0 Plus

Kultur

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0 

"Barntorped" bland årets nyord. Drakdrönare, ankkurva och många andra dystra nya begrepp.0