Terrordåden i Paris

Paristerrorist kom till Europa som asylsökare

Publicerad 14 november 2015 kl 23.11

Utrikes. En av de män som misstänks ha utfört gårdagens terrordåd i Paris kom först illegalt till Grekland för att söka asyl, skriver Telegraph.

Dela artikeln

Det var i oktober, mitt under det pågående asylkaoset, som den förmodade IS-terroristen dök upp på ön Leros där hans fingeravtryck registrerades, uppger lokal media.

Mannen bar med sig samma syriska pass som han hade i Grekland när han utförde terrordåden igår. Passet hittades intill hans döda kropp.

Uppgifterna bekräftas av den grekiska regeringen.


Nyheter från förstasidan

Zelenskyjs kaxiga besked om Kursk: "Är inte omringad"

Avslår Putins uppmaning att kapitulera. Instängda styrkan har inte alls omringats, enligt ledningen i Kiev.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Stred för det som är rätt – i 50 års tid. Affärsmannen, skribenten och invandringskritikern blev 64 år.0 

Mer från Utrikes

Bekymrar sig över demokratiutvecklingen i väst. "Vi kan inte betrakta dessa val som legitima."0 Plus

Ryssland säger nej till Trumps förslag

Nederlaget för USA.. "En respit för den ukrainska militären, inget mer."0 

Här grips ukrainska organ-kvinnan

Specialiserade sig på mänskliga njurar.. Minst 50 personer offer för den välorganiserade verksamheten.0 Plus

Vetenskap

Antalet unga tjockisar skenar. Sveriges ungdom blir snabbt fetare – dramatisk ökning på 20 år.0 

Genombrott för ny typ av AI-dator. "Spinnvågor" kan utmana kvantdatorn.0 

Kultur

Åkessons satsning efter raset: Comeback med rockbandet. Kraschar i opinionen – då återlanserar han musikkarriären.0 

Så kapade Israel högerpopulismen. Efter 25 års intensivt arbete bakom kulisserna.0