Gränskontrollerna

Gränskontrollerna minskade inte inflödet

Publicerad 13 november 2015 kl 12.48

Inrikes. Inflödet av asylsökare ligger kvar på samma nivåer trots de införda gränskontrollerna.

Dela artikeln

Efter att gränskontrollerna infördes klockan 12 på torsdagen och fram till fredags förmiddag hade cirka 1.600 personer sökt asyl i Sverige, enligt Migrationsverket.

– Det är i paritet med hur det har sett ut senaste dygnen och senaste veckornas, säger Mikael Hvinlund, kommunikationsdirektör på Migrationsverket, till Sveriges Radio.

Vid Öresundsbron gör polisen stickprov och kontrollerar identiteten på slumpmässigt utvalda personer, men får inte lägga någon vikt vid personernas etniska bakgrund. De som fastnar i kontrollen och uppger sig vilja söka asyl registreras sedan som asylsökare i Sverige om de inte frivilligt väljer att återvända till det senaste landet de kom från.

Inrikesminister Anders Ygeman säger till Sveriges Radio att många som egentligen ville vidare till Finland eller Norge nu väljer att stanna i Sverige istället.

– Visa grupper kommer detta ha en dämpande effekt på, i andra grupper kan det leda till att vi får fler flyktingar, säger Ygeman till Sveriges Radio.

I Malmö är läget fortsatt mycket ansträngt – bara i natt kom 220 så kallade ensamkommande flyktingbarn enligt Annelie Larsson, chef för sociala resursförvaltningen.


Nyheter från förstasidan

Tyskland vill bli mästrande stormakt

Rabiat tonläge i nytt regeringsavtal. Ska rusta upp och göra sig redo att läxa upp andra EU-länder, yttre hot och inre fiender.0 

Ekonominyheter

Svenska kronan går "bäst i världen"

Beskrivs nu som en "euro på steroider".. Valutan har stärkts med 13 procent mot dollarn sedan årsskiftet.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Mer från Inrikes

Antalet utvecklingsstörda barn skenar

I hundra kommuner har särskolan mer än fördubblats.. Skolverket: "Vi ser inte någon tydlig förklaring till varför".0 

Gängen öppnade starkt i påskhelgen

Flera explosioner i landet på långfredagen.. "Obegripligt för vi har ju tillsatt utredningar?..."0 

Humana straff för klimataktivister som orsakade två mil lång bilkö

Gruppen blockerade riksväg 73.. Men påföljderna blir mycket lindriga – och chansen är god att slippa straff i hovrätten.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0