Asylkaoset
Frivilliga jobbar med att serva nyanlända på Stockholms central.

Två nya asylrekord under måndagen

Publicerad 10 november 2015 kl 11.17

Inrikes. Med 10.201 asylsökare under den senaste veckan och 2.160 bara under gårdagen, har nu två nya invandringsrekord slagits. Den snabbast växande invandrargruppen är afghanska så kallade ensamkommande flyktingbarn.
– Vi har väldigt svettigt, säger Willis Åberg, avdelningschef på Migrationsverket.

Dela artikeln

© Migrationsverket

Asylinvandringen fortsätter att öka. Klicka på bilden för en större version.

Igår kunde Fria Tider rapportera att Sverige hade slagit ett nytt rekord för asylinvandringen, med 10.201 asylsökanden under förra veckan. Men redan idag är det rekordet trumfat. De senaste sju dagarna har nämligen hela 10.822 personer registrerats som asylsökande i Sverige, skriver Migrationsverket.

Med drygt 1.800 asylsökanden på en och samma dag slogs det förra tisdagen ett nytt dagsrekord, vilket Fria Tider skrev om. Även det rekordet är nu slaget med råge, efter att Migrationsverket igår kunnat registrera 2.160 nya asylsökare.

Den största invandrargruppen under den senaste veckan har varit afghaner – en snabbt växande grupp som nu utgör 45 procent av samtliga asylsökanden och hela 83 procent av de så kallade ensamkommande flyktingbarnen.

Tre av tio asylinvandrare är ensamkommande och endast en av fyra asylinvandrare uppger sig ursprungligen komma från krigets Syrien.

De flesta invandrarna kommer till Sverige via Tyskland och enligt Migrationsverkets prognoser kommer mottagandet fortsätta att öka under veckan.

– Vi har väldigt svettigt, säger Willis Åberg, avdelningschef på Migrationsverket, till Aftonbladet, och fortsätter:

– Folk sover i receptionerna på tre platser, det kan mycket väl bli ytterligare kontor.


Nyheter från förstasidan

Hemlig klimatsekt tar över svenska myndigheter

Extrema nätverket växer bland byråkraterna. Skryter om att de begår brott utan repressalier från arbetsgivaren.0 

Ekonominyheter

Svenska kronan går "bäst i världen"

Beskrivs nu som en "euro på steroider".. Valutan har stärkts med 13 procent mot dollarn sedan årsskiftet.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0