Asylkaoset

Nu stänger Ungern gränsen mot Kroatien

Publicerad 16 oktober 2015 kl 15.55

Utrikes. Efter veckor av invällande – i natt stänger Ungern även gränsen mot Kroatien. En åtgärd som kan avgöra utgången av den valrörelse som just nu pågår i grannlandet i söder.

Dela artikeln

Idag håller Ungerns premiärminister Viktor Orbán ett extrainkallat möte med landets nationella säkerhetsråd för att diskutera situationen vid den kroatiska gränsen och "vidta nödvändiga åtgärder", rapporterar Reuters. Detta mot bakgrund av att kroatiska myndigheter dagligen transporterar tusentals invandrare till den ungerska gränsen.

– Säkerhetsarrangemangen är nu färdigställda på den ungersk-kroatiska gränsen – regeringen är nu redo att stänga gränsen med hjälp av polis och militär, sa den ungerska regeringens talesman Janos Lazar till pressen i Budapest tidigare idag, skriver Transitions online.

Och Sputnik News kunde under fredagseftermiddagen rapportera att gränsen stängs redan vid midnatt.

Orbán passade också idag på att hylla de övriga länderna i Visegradgruppen – Tjeckien, Slovakien och Polen – för deras hjälp vid den ungerska gränsen, skriver Portfolio.hu. Bidraget är i form av ett par hundra poliser, helikoptrar, tekniker och fordon som grannländerna bistår med för den ungerska gränskontrollen. 

Stängslet har tidigare fördömts av Kroatiens socialistiske premiärminister som kallar det "oacceptabelt", skriver AFP. Men Orbán tycks inte allt för imponerad av den kroatiske regeringschefen:

– När de hör den kroatiske premiärministern ber jag ungrarna att inte lyssna till en kroatisk man, utan en hantlangare för Socialistinternationalen som har i uppgift att attackera Ungern, svarade han, enligt wral.com.

Eftersom Kroatien genomför nationella val om tre veckor riskerar den heta potatis som invällandet av invandrare till Kroatien är, nu att bli än svårare att hantera för landets socialistiska regering. 


Nyheter från förstasidan

Trump stoppar kriget mot Iran

Även Putin och Saudiarabien sätter ned foten. Benjamin Netanyahu ser ut att gå på pumpen med sitt storkrig – på kort sikt.0 

Ekonominyheter

Svenska kronan går "bäst i världen"

Beskrivs nu som en "euro på steroider".. Valutan har stärkts med 13 procent mot dollarn sedan årsskiftet.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0