Tiggeriet
Arkivbild.

Fick stryk när hon inte tiggde ihop tillräckligt

Publicerad 7 juli 2015 kl 09.43

Inrikes. En 53-årig kvinna från Bulgarien tvingades tigga i Norrköping – och när hon inte lyckades få ihop tillräckligt med pengar blev hon misshandlad, rapporterar Folkbladet.

Dela artikeln

Kvinnan har uppgett för polisen att hon lockades med till Sverige av ett par landsmän – en man och en kvinna – som hade sagt åt henne att hon skulle vara barnvakt åt deras barn.

– Men kvinnan påstår att paret har lurat henne. Väl i Sverige tvingade de henne att tigga, säger Thomas Månsson vid Norrköpingspolisen till Folkbladet.

När hon inte lyckades med att tigga ihop tillräckligt mycket pengar blev hon misshandlad, enligt polisanmälan.

Paret ska ha bott i en röd stuga i skogen och kört en stor röd skåpbil eller buss.

Den utsatta kvinnan har rest hem till Bulgarien igen med hjälp av socialtjänsten där, enligt Folkbladet.


Varningen: Radera omedelbart. Gör hemliga ljudinspelningar var femtonde minut och skickar dem vidare till okänd ort.0 Plus

"Omoralisk" klädsel, enligt araberna. Tonåringens ansikte permanent vanställt av huggen med glasskärvor.0 Plus

Great Reset

Nyheter från förstasidan

SCB: "Antalet barn per kvinna det lägsta någonsin"

Förskolor får lägga ner – barnen håller på att försvinna. Trots det ökar befolkningen tack vare Tidögängets fortsatta massinvandring.0 

Ekonominyheter

Efter börskaoset: Guldpriset rusar till nytt rekord

Når över 3. 200 dollar per uns.. Nu söker sig allt fler till historiskt trygga tillgången.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Svenska robotforskare tar in humanoider. Kan snart självständigt utföra mänskliga arbetsuppgifter.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0