Åkessons timeout
Jimmie Åkesson.

Besked om Åkessons framtid på fredag

Publicerad 23 mars 2015 kl 12.12

Inrikes. Sent på fredag kväll kommer Sverigedemokraterna att hålla en presskonferens. Det spekuleras om Jimmie Åkesson då kommer att meddela att han helt och hållet lämnar sin position som partiledare – men enligt Aftonbladet så är han istället på väg tillbaka.

Dela artikeln

"Sverigedemokraterna står inför en förändring", skriver Sverigedemokraterna i ett "viktigt meddelande" som publicerades på partiets hemsida på måndagsförmiddagen.

Där framgår också att partiet kommer att hålla en presskonferens på fredag den 27 mars klockan 21:00.

I meddelandet är man dock förtegen om huruvida mötet kommer att gälla den sjukskrivne partiledaren Jimmie Åkessons framtid.

"I dagsläget kan vi inte bekräfta eller dementera några av de spekulationer som förekommer i media och på sociala medier", skriver partiet.

I fredags uppgav sig Dagens Opinion ha fått kontakt med en källa inom Sverigedemokraterna som hävdar att Åkesson ska ge ett "melankoliskt" besked som kommer att skapa "kalabalik" inom partiet. Tidningen tolkar det som om SD-ledaren kommer att meddela sin avgång.

Tidsfristen för Åkessons sjukskrivning går ut den 31 mars. Förra veckan rapporterade Dagens Nyheter att SD-toppen nekas sjukpenning av Försäkringskassan eftersom han under sin sjukskrivning har fått fortsatt partiledararvode på drygt 40.000 kronor i månaden.

Enligt en källa till Aftonbladet kommer beskedet istället bli det motsatta – Jimmie Åkesson gör comeback.

– Han kommer tillbaka, men jag vet inte om han kommer att sitta mandatperioden ut eller avisera sin avgång redan till landsdagarna i november, säger Aftonbladets källa.

Artikeln har uppdaterats.


Nyheter från förstasidan

Vändningen i USA: Starkaste framtidstron på årtionden

Långsiktiga trenden vänder abrupt med Trump som president. Nu är hans stöd det starkaste någonsin – och Demokraternas det lägsta.0 

Ekonominyheter

Drog in 29 miljarder kronor 2024. Men Svenska Freds kritiserar att många vapen sänds till Israel medan kriget pågår.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Stred för det som är rätt – i 50 års tid. Affärsmannen, skribenten och invandringskritikern blev 64 år.0 

Vetenskap

Antalet unga tjockisar skenar. Sveriges ungdom blir snabbt fetare – dramatisk ökning på 20 år.0 

Genombrott för ny typ av AI-dator. "Spinnvågor" kan utmana kvantdatorn.0 

Kultur

SD-profilen: Gråsuggan i Lund "ett övergrepp". Ekeroth kritiserar kommunen efter omstridda bygget.0 

Amerikanska rapparen: Svenskar är "rasister", "fula, blonda grisar" – nu flyttar hon hit. Provokatören Azealia Banks, 33, köper bostad i fiendens huvudstad.0