Samtida hedningar samlas till blot.

Hedniskt tempel under uppbyggnad på Island

Publicerad 3 februari 2015 kl 13.19

Kulturnyheter. Den nordiska hedendomen har vunnit popularitet på Island de senaste åren och snart kan asagudarna hedras i det första templet att byggas sedan vikingatiden.

Dela artikeln

Det är ungefär 1.000 år sedan hedendomen lämnade plats för kristendomen. Men genom byggandet av det första hedniska templet sedan vikingatiden verkar asatron vara på väg tillbaka till den nordiska andligheten.

Högprästen Hilmar Örn Hilmarsson som representerar Ásatrúarfélagið, en förening som verkar för hednisk tro, gör klart att det är en moderniserad form av hedendom som vinner mark och som snart får en samlingsplats när det nya templet står uppfört. 

– Jag tror inte att någon tror på en enögd man som rider på en häst med åtta ben, säger Hilmarsson till The Guardian.

– Vi ser berättelserna som poetiska metaforer och att de representerar naturens krafter och den mänskliga psykologin, fortsätter han.

Antalet medlemskap i Ásatrúarfélagið har tredubblats över det senaste decenniet och uppgick under förra året till 2.400 personer, vilket står i förhållande till Islands totala befolkning som uppgår till 330.000 invånare. 

Till templets uppgifter kommer höra att inhysa cermonier som bröllop och begravningar. Gruppen kommer också att tilldela barn deras namn och inviga tonåringar i religionen, vilket är uppgifter som liknar det hos andra religiösa samfund.

På Island firar nyhedningar fortfarande den uråldriga offerritualen "blot", med musik, läsning, mat och dryck, även om man numera utelämnar ritualslakten av djur. 


"Hahah hennes huvud skadades". Så reagerar invandraren efter kritiserade knuffen i ryggen.0 Plus

Shoppar 70 tums-TV. Nu växer frågorna om Malmös hantering av socialbidrag.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Pratar om fred – men hur blir det? Utrikespolitiskt är Le Pens parti ett oprövat kort.0 

Spektakulära nya fyndet. Nu ifrågasätts SVT-bilden av hur de allra första svenskarna såg ut.0 Plus

Mer från Kulturnyheter

Vetenskap

Födda under pandemin drabbas mer sällan av astma. Skyddades mot luftvägsinfektioner i tidiga år.0 

Forskarlarmet: AI:n kan redan klona sig själv. Vi kan redan ha passerat ödesmättade "röda linjen".0 Plus

Kultur

Samepolitikern: "Samer är inte svenskar". "Och det beror på att vi är samer."0