Sveriges nya adel

Protester när herrgård blir lyxigt asylboende

Publicerad 22 december 2014 kl 17.34

Inrikes. Anrika Hemmeslövs herrgård strax utanför Båstad förvandlas nu till ett skattefinansierat lyxboende för 500 asylsökare från tredje världen. Bakom satsningen ligger asylentreprenören Bert Karlsson.

Dela artikeln

– Det är en ganska lyxig anläggning, säger Bert Karlsson, som hyr lokalerna av företaget Ulfåsa rotting AB, i en kommentar till GT.

Karlssons asylbolag Jokarjo planerar att öppna 17 nya boenden över hela Sverige och ett av dem blir alltså Hemmeslövs herrgård. Planen är att omsätta över en miljard kronor under 2015 och plocka ut jättelika vinster för verksamheten.

Politikerna i Båstad är dock mindre positivt inställda till planerna. En av dem som luftar kritik är tillträdande kommunalrådet Bo Wendt (BP).

– Jag tycker det är orimligt att Bert Karlsson och andra ska jaga land och rike runt i jakt på nedlagda pensionat för att öppna flyktingförläggningar. Det kommer att bli oerhörda konsekvenser för en så här liten kommun. Med 500 flyktingar kan det vara tal om ett 50-tal barn som ska ha skolplatser, säger han till HD.


Nyheter från förstasidan

Tyskland vill bli mästrande stormakt

Rabiat tonläge i nytt regeringsavtal. Ska rusta upp och göra sig redo att läxa upp andra EU-länder, yttre hot och inre fiender.0 

Ekonominyheter

Svenska kronan går "bäst i världen"

Beskrivs nu som en "euro på steroider".. Valutan har stärkts med 13 procent mot dollarn sedan årsskiftet.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Mer från Inrikes

Antalet utvecklingsstörda barn skenar

I hundra kommuner har särskolan mer än fördubblats.. Skolverket: "Vi ser inte någon tydlig förklaring till varför".0 

Gängen öppnade starkt i påskhelgen

Flera explosioner i landet på långfredagen.. "Obegripligt för vi har ju tillsatt utredningar?..."0 

Humana straff för klimataktivister som orsakade två mil lång bilkö

Gruppen blockerade riksväg 73.. Men påföljderna blir mycket lindriga – och chansen är god att slippa straff i hovrätten.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0