Regeringskris i Sverige

Finansministern om Mattias Karlsson: "Neofascist"

Publicerad 5 december 2014 kl 12.38

Inrikes. Finansminister Magdalena Andersson (S) går nu till hård attack mot Sverigedemokraterna. Efter en riksdagsdebatt anklagade hon partiet för att vara "ett litet nyfascistiskt parti".

Dela artikeln

– Här har vi alltså ett litet nyfascistiskt parti som menar att de ska ha ett avgörande inflytande och sätta dagordningen för svensk politik, sade Andersson till TT.

Enligt Andersson saknar Sverigedemokraterna "grundläggande värderingar om att alla människor är lika mycket värda". Därför säger hon till TT att hon ser väldigt allvarligt på att detta parti nu får "diktera villkoren" i svensk politik.

Det är inte första gången som ledande politiker använder ordet fascism för att beskriva sina kritiker. När Fria Tider i mars 2013 skrev en kritisk ledare om Sverigedemokraternas interna maktstrider varnade Mattias Karlsson för att tidningen måste ha tagits över av "neofascistiska krafter” och "partifiender". Utspelet gjordes i ett inlägg på den sociala nätverkssajten Facebook.


Nyheter från förstasidan

IS-krigare får 800.000 kronor av JK

Skattefinansierad jackpot för Walid, 51. Åtalades för bestialiska IS-avrättningar – men friades i brist på bevis.0 

Ekonominyheter

Svenska kronan går "bäst i världen"

Beskrivs nu som en "euro på steroider".. Valutan har stärkts med 13 procent mot dollarn sedan årsskiftet.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0