Ubåtsjakten i Stockholms skärgård
Ställföreträdande insatschef Anders Grenstad under fredagens presskonferens på högkvarteret.

Försvarsmakten har avbrutit ubåtsjakten

Publicerad 24 oktober 2014 kl 11.27

Inrikes. Efter en veckas ubåtsjakt avbröt Försvarsmakten i morse sin sökinsats i Stockholms skärgård, meddelade myndigheten under en presskonferens på fredagen.

Dela artikeln

Sökandet inleddes efter tips från allmänhen om misstänkt främmande undervattensaktivitet i området. Insatsen har kostat 20 miljoner kronor och inga främmande farkoster har hittats, rapporterar SR.

Men Försvarsmakten är ändå säker på sin sak.

– Vår bedömning är att det i inre skärgården pågått en trolig främmande undervattensverksamhet, säger ställföreträdande insatschef Anders Grenstad i ett pressmeddelande.

Försvaret kan dock utesluta att det  rört sig om en konventionell större ubåt, enligt Anders Grenstad.

– Övriga alternativ ska nu gås igenom baserat på det omfattande sensor- och analysunderlag som finns tillgängligt och därefter redovisas för ÖB för fortsatta beslut, säger han och fortsätter:

– Det analysarbete som återstår innebär att man strukturerar materialet i tid, geografi och tematiskt. Det vill säga om det är fenomen i vattnet, föremål eller tekniska indikationer. Vi värderar också tillförlitligheten och betydelsen av informationen. Och det gäller såväl data från egna enheter som tips från allmänheten. Allt detta ska också sättas i ett sammanhang för att försöka klarlägga vad som hänt den senaste veckan.

Anders Grenstad riktar också ett tack till de uppmärksamma privatpersoner som bidragit med observationer.

– Under perioden har vi fått över 250 olika tips på mail och telefon. Även media har bidragit med information på ett positivt sätt. När det gäller resultatet av vårt analysarbete får jag återkomma när jag närmare vet vad vi kan redovisa med hänsyn till operativ sekretess.

Försvarsmakten kommer nu att fortsätta med en utökad övningsverksamhet och närvaro på Östersjön och i närområdet.

– Som ÖB konstaterade i onsdags – att främmande makt bedriver undervattensverksamhet på svenskt vatten är oacceptabelt. Försvarsmakten kommer vidta de åtgärder som krävs för att hävda svensk suveränitet och territoriella integritet med de medel vi har till vårt förfogande. Utöver de observationer som gjorts är detta den viktigaste signalen till omvärlden, säger Anders Grenstad.


Nyheter från förstasidan

Tyskland vill bli mästrande stormakt

Rabiat tonläge i nytt regeringsavtal. Ska rusta upp och göra sig redo att läxa upp andra EU-länder, yttre hot och inre fiender.0 

Ekonominyheter

Svenska kronan går "bäst i världen"

Beskrivs nu som en "euro på steroider".. Valutan har stärkts med 13 procent mot dollarn sedan årsskiftet.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Mer från Inrikes

Antalet utvecklingsstörda barn skenar

I hundra kommuner har särskolan mer än fördubblats.. Skolverket: "Vi ser inte någon tydlig förklaring till varför".0 

Gängen öppnade starkt i påskhelgen

Flera explosioner i landet på långfredagen.. "Obegripligt för vi har ju tillsatt utredningar?..."0 

Humana straff för klimataktivister som orsakade två mil lång bilkö

Gruppen blockerade riksväg 73.. Men påföljderna blir mycket lindriga – och chansen är god att slippa straff i hovrätten.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0