Val 2018
Isabella Lövin.

Miljöpartiet rädda förlora makten: Vår politik är "enormt viktig" för Sverige

Publicerad 3 maj 2018 kl 13.55

Inrikes. Inom Miljöpartiet råder nu nervositet för att partiet ska åka ur riksdagen. Det sade Miljöpartiets språkrör Isabella Lövin i Aftonbladet på onsdagen. Men själva anser man att sin politik är för viktig för Sverige för att det ska få hända.

Dela artikeln

Miljöpartiet har legat under riksdagsspärren på fyra procent i flera undersökningar den senaste tiden. I Aftonbladet/Inizios senaste mätning ligger man på exakt fyra procent.

Detta har skapat oro hos Miljöpartiets språkrör Isabella Lövin och hennes partikamrater, eftersom de riskerar förlora makten i landet.

Samtidigt tror hon dock att partiet kommer få vara kvar i riksdagen, då Miljöpartiets politik enligt henne är så viktig för Sveriges framtid.

– Jag är övertygad om att vi har en så enormt viktig politik som vi driver och som vi måste få fortsätta arbeta med, sade hon i Aftonbladets Partiprogrammet. Men det är klart vi är nervösa över att förlora inflytandet, jag hoppas verkligen att vi får fortsätta.

Enligt Isabella Lövin har hennes parti bland annat "världens mest ambitiösa klimatpolitik".


Nyheter från förstasidan

Tyskland vill bli mästrande stormakt

Rabiat tonläge i nytt regeringsavtal. Ska rusta upp och göra sig redo att läxa upp andra EU-länder, yttre hot och inre fiender.0 

Ekonominyheter

Svenska kronan går "bäst i världen"

Beskrivs nu som en "euro på steroider".. Valutan har stärkts med 13 procent mot dollarn sedan årsskiftet.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Mer från Inrikes

Antalet utvecklingsstörda barn skenar

I hundra kommuner har särskolan mer än fördubblats.. Skolverket: "Vi ser inte någon tydlig förklaring till varför".0 

Gängen öppnade starkt i påskhelgen

Flera explosioner i landet på långfredagen.. "Obegripligt för vi har ju tillsatt utredningar?..."0 

Humana straff för klimataktivister som orsakade två mil lång bilkö

Gruppen blockerade riksväg 73.. Men påföljderna blir mycket lindriga – och chansen är god att slippa straff i hovrätten.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0