Merparten av de som tvingas gå är journalister. 20 miljoner kronor ska sparas och bland annat läggs de två lokalredaktionerna i Åstorp och Bjuv ned. Chefredaktör Lars Johansson säger i en intervju till den egna tidningen att deras produkt kommer att sämre i och med neddragningarna. Bland annat med avseende på bevakning av lokalnyheter utanför tätorten.
Vi kommer att bevaka de stora händelserna där men inte mer, säger Johansson samtidigt som han bedyrar att tidningen även i framtiden kommer att bjuda på "kvalitetsjournalistik".
Tidningen har fallande upplagor och mellan 2002 och 2012 föll den betalda upplagan med 15 000 exemplar.
Tidningar åtnjuter, förutom lägre moms än andra affärsrörelser momsen på en tidning är 6 procent, även direkt subvention av staten. Under 2013 får HD 1,7 miljoner kronor av skattebetalarnas pengar för att driva verksamheten, samtidigt som tidningen under 2012 gjorde en vinst på 21 miljoner kronor.
Företagets väl och ve går i det här fallet före vårt demokratiska ansvar i de här kommunerna, säger chefredaktör Johansson i en kommentar i HD.