Löfven om terrorn i Frankrike: "Jag är förskräckt"

Publicerad 29 oktober 2020 kl 17.14

Inrikes. Sveriges statsminister Stefan Löfven (S) säger nu han är "förskräckt" av terrorattackerna i Frankrike. Löfven har länge fått kritik för att han vägrar kritisera islam. Det korta inlägget på Twitter har dock spärrats från kommentarer.

Dela artikeln

Sveriges statsminister har nu kort kommenterat de brutala islamistiska terrorattackerna i Frankrike de senaste veckorna.

Dåden kommer efter decennier av invandring till Europa, som EU, Frankrike, Sverige och andra länder välkomnat.

Men nu är Stefan Löfven förfärad av vad som hänt.

"Jag är förskräckt av de senaste skrämmande attackerna i Frankrike. Våra tankar och vår sympati är med alla som påverkats. Vi står enade med Frankrike i kampen mot terrorism och i försvaret av grundläggande friheter", påstår Stefan Löfven på Twitter.

Statsministern har dock spärrat kommentasfältet på Twitter, vilket innebär att vem som helst får inte kommentera hans inlägg. Där finns inga kommentarer. Inlägget går bara att "gilla" och sprida vidare.

2015 sade Stefan Löfven i Expressen att han "aldrig någonsin har [kritiserat islam] och tänker aldrig göra det hellre" samt att "vi har största respekt för den religionen".


Coronavaccin

Greps av polis efter gärningen. Erkänner allt – anser att vaccinet är livsfarligt.0 Plus

Vittne filmade brutala attacken i Skåne. Rättens förklaring till att angriparen ska slippa straff.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Polisen: "Offren verkar slumpmässigt utvalda"

Nya beskedet om Örebro.. "I nuläget pekar mycket på att det är slumpmässigt utvalda offer."0 

Universitet tillåter bara "konstruktiv" kritik

Sveriges lantbruksuniversitet anmäls till JK.. Medarbetarnas kritik måste vara både "konstruktiv" och "vänlig".0 

Svensk bataljon i Lettland nu under utländskt befäl

Nato har tagit över.. Efter elva månader som medlemmar är Sverige redan i frontlinjen.0 

Vetenskap

Födda under pandemin drabbas mer sällan av astma. Skyddades mot luftvägsinfektioner i tidiga år.0 

Forskarlarmet: AI:n kan redan klona sig själv. Vi kan redan ha passerat ödesmättade "röda linjen".0 Plus

Kultur

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0 

"Barntorped" bland årets nyord. Drakdrönare, ankkurva och många andra dystra nya begrepp.0