Löfven: Jag har gjort Sverige till ett bättre land

Publicerad 1 februari 2021 kl 11.44

Inrikes. Statsminister Stefan Löfven (S) är inte blygsam när han talar om sin egen regerings påstådda framgångar. Under sju års tid har Socialdemokraterna och Miljöpartiet "gjort Sverige till ett bättre land", hävdar han i ett inlägg på sociala medier.

Dela artikeln

Under söndagen valdes Märta Stenevi till nytt språkrör för Miljöpartiet.

I ett inlägg på Instagram gratuleras hon av Stefan Löfven.

Samtidigt passar statsministern på att skryta om sin regering, som han påstår har gjort Sverige till ett bättre samhälle.

Och mer tänker han åstadkomma, säger han.

"Våra två partier – Socialdemokraterna och Miljöpartiet – har i snart sju år lett regeringen och gjort Sverige till ett bättre land. Men det finns mycket kvar att göra. Coronakrisen visar att vi behöver rusta Sverige. Vi ska inte tillbaka utan bygga Sverige bättre än innan", skriver Stefan Löfven på Instagram.

"Jag ser fram emot att fortsätta det samarbetet med Märta Stenevi", fortsätter han.

Men alla delar inte hans entusiasm om samhällsutvecklingen.

"Vilket universum lever Stefan Löfven i? Han hävdar att hans regering 'gjort Sverige till ett bättre land'. Sug på den!", skriver Sverigedemokraternas Björn Söder på Twitter.


Ekonominyheter

Svenska kronan går "bäst i världen"

Beskrivs nu som en "euro på steroider".. Valutan har stärkts med 13 procent mot dollarn sedan årsskiftet.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0