Val 2018
Stefan Löfven (S).

Löfven beredd att samarbeta med Lööf – för att stänga ute SD

Publicerad 5 juli 2018 kl 11.02

Inrikes. Statsminister Stefan Löfven vill se ett blocköverskridande samarbete efter valet för att stänga ute Sverigedemokraterna från makten. Dock tänker han inte låta Centerledaren Annie Lööf bli statsminister.

Dela artikeln

Idag är det Socialdemokraternas dag i Almedalen.

Partiledaren Stefan Löfvens prioriteringar i samband med höstens val är att stänga ute Sverigedemokraterna från all politisk makt. Detta framgår av P1-morgons partiledarintervju på torsdagen.

Därför vill Löfven se ett samarbete över blockgränsen efter valet.

Dock är han inte beredd att låta Annie Lööf bli Sveriges statsminister.

– Det är ju inte aktuellt att diskutera ett ganska litet partis möjlighet att bli statsminister. Valrörelsen måste handla om vad som är viktigt för människor i vårt land, det är det som den här debatten måste handla om, säger statsministern i intervjun.

När P1-morgon påpekar att Socialdemokraterna dock troligen måste erbjuda de så kallade mittenpartierna i Alliansen någonting bra, för att de ska gå med på ett samarbete, undviker Löfven att ge något konkret svar och börjar i stället prata om bättre välfärd och lag och ordning.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Millennials har sämst ekonomi – boomers bäst

Även bland yngre ser det ljusare ut.. Men svenskar i nedre medelåldern har det tufft, visar en ny rapport från Swedbank.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

L-topp: "Vi är på väg att försvinna"

Jan Jönsson slår larm.. "Det måste man väl säga att vi är på väg att försvinna om vi bara ligger på 2,8 procent i opinionen."0 

Vetenskap

KI-larmet: Fluorid i dricksvattnet gör barn dumma i huvudet. Gäller även vid låga halter, enligt nya svenska studien.0 

Antalet unga tjockisar skenar. Sveriges ungdom blir snabbt fetare – dramatisk ökning på 20 år.0 

Kultur

SD-profilen: Gråsuggan i Lund "ett övergrepp". Ekeroth kritiserar kommunen efter omstridda bygget.0 

Amerikanska rapparen: Svenskar är "rasister", "fula, blonda grisar" – nu flyttar hon hit. Provokatören Azealia Banks, 33, köper bostad i fiendens huvudstad.0