Inbördeskriget i Syrien och Irak

Kurder från Europa krigar mot IS

Publicerad 16 september 2014 kl 21.47

Utrikes. Mer än 2.000 muslimer från Europa beräknas ha rest till Syrien och Irak för att slåss för den Islamiska staten (IS). De senaste månaderna har en ny trend växt fram i Europa – kurder som reser till Mellanöstern för att slåss mot IS.

Dela artikeln

© Privat

Danmarkskurden Shaho Pirani är en av hundratals kurder i Europa som är på väg till Syrien och Irak för att slåss på den kurdiska sidan.

En av dem är danmarkskurden Shaho Pirani som uppger att han är redo att ge sig av när som helst.

– Jag känner mig så hjälplös här, säger han till Associated Press.

Piranis Facebooksida pryds av bilder och kollage som uttrycker kurdisk patriotism. Samtidigt har han en magisterexamen i "kultur- & språkmötesstudier samt internationella utvecklingsstudier". Han har bott i Danmark i 23 år och är vad man i Sverige skulle kalla en "integrerad invandrare".

Trots det vill han bryta upp från Danmark, resa till norra Irak och gå med i peshmerge – den kurdiska gerillan

– Jag är redo att dö för den kurdiska saken, förklarar han.

Och Pirani är långt ifrån ensam. Fenomenet med kurder som reser från Europa för att slåss mot IS är en växande trend. De europeiska säkerhetstjänsterna har blivit överrumplade av det nya fenomenet och har än så länge inga exakta siffror, men från Tyskland kommer rapporter om "dussintals" kurder som gett sig av.

Även från Sverige uppges att kurder slutit upp för den kurdiska saken, men den svenska säkerhetspolisen SÄPO ser inte fenomenet i sig som ett säkerhetshot. Inte ens de kurder som reser till Irak för att gå med i den terroriststämplade organisationen PKK anses begå brott "per automatik".

Endast om de begår krigsbrott eller använder förbjudna vapen kan kurderna komma att ställas inför rätta om eller när de återvänder till Sverige, uppger SÄPO-talesmannen Fredrik Milder.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Drog in 29 miljarder kronor 2024. Men Svenska Freds kritiserar att många vapen sänds till Israel medan kriget pågår.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

"En förfallen rest av sitt forna jag". Mångårige globalisten talar ut om svårigheterna.0 Plus

Mer från Utrikes

USA:s propagandaradio stämmer Vita huset

Trump har dragit in anslagen till RFE/RL.. Har sänt amerikansk propaganda utomlands i 75 år.0 

Här är första fynden i Kennedy-dokumenten

Nätdetektivernas upptäckter.. Oswald var en "dålig skytt", mystisk man ska ha känt till morden på förhand och CIA beordrade att orden "Israels underrättelsetjänst" skulle maskas.0 Plus

Vetenskap

KI-larmet: Fluorid i dricksvattnet gör barn dumma i huvudet. Gäller även vid låga halter, enligt nya svenska studien.0 

Antalet unga tjockisar skenar. Sveriges ungdom blir snabbt fetare – dramatisk ökning på 20 år.0 

Kultur

SD-profilen: Gråsuggan i Lund "ett övergrepp". Ekeroth kritiserar kommunen efter omstridda bygget.0 

Amerikanska rapparen: Svenskar är "rasister", "fula, blonda grisar" – nu flyttar hon hit. Provokatören Azealia Banks, 33, köper bostad i fiendens huvudstad.0