Kungen godkände nya ledamöter till Svenska Akademien

Publicerad 5 oktober 2018 kl 14.39

Kulturnyheter. Kungen har i dag godkänt invalet av två nya ledamöter till Svenska Akademien. Hans förhoppning är att valet ska återuppbygga förtroendet för institutionen.

Dela artikeln

Enligt Svenska Akademiens stadgar ska inval av nya ledamöter underställas Sveriges konung, som är Akademiens Höge Beskyddare, för godkännande.

Kungen gav under fredagsförmiddagen företräde för Svenska Akademiens ständige sekreterare Anders Olsson.

Vid företrädet informerade den ständige sekreteraren att Akademien beslutat utse juristen Eric M. Runesson samt den iranska författaren Jila Mossaed, som kom från Iran till Sverige 1986, till nya ledamöter.

– I mitt gamla hemland uppskattade man inte mina ord, men i mitt nya land erbjuder man mig nu en av de bästa litterära platserna på grund av mina ord, säger Mossaed till TT.

Invalet godkändes av Carl XVI Gustaf.

– Invalet av två nya ledamöter är positivt. Det är min förhoppning att Svenska Akademien därigenom ges möjlighet att fortsätta återuppbygga förtroendet för institutionen och att Akademien nu kan fortsätta sitt viktiga arbete, säger kungen i ett pressmeddelande.

Eric M. Runesson efterträder Lotta Lotass på stol 1, och Jila Mossaed efterträder Kerstin Ekman på plats 15.


Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Pratar om fred – men hur blir det? Utrikespolitiskt är Le Pens parti ett oprövat kort.0 

Mer från Kulturnyheter

Vetenskap

Födda under pandemin drabbas mer sällan av astma. Skyddades mot luftvägsinfektioner i tidiga år.0 

Forskarlarmet: AI:n kan redan klona sig själv. Vi kan redan ha passerat ödesmättade "röda linjen".0 Plus

Kultur

Samepolitikern: "Samer är inte svenskar". "Och det beror på att vi är samer."0