Val 2018

Jimmie Åkesson om valrörelsen, familjen och utbrändheten

Publicerad 22 augusti 2018 kl 01.07

Inrikes. I en intervju med Expressen berättar Jimmie Åkesson öppenhjärtigt om en ansträngande valrörelse, hur han saknar sin familj och försöker undvika att bli utbränd igen.

Dela artikeln

Jimmie Åkesson är mitt uppe i en stressig valrörelse när han tar sig tid för en intervju med Expressens skribent Malin Roos.

Det blir mycket kaffe och lite sömn under valturnén, berättar SD-ledaren. Efter valrörelsen 2014 blev Åkesson utbränd och fick ta time-out från politiken i ett halvår. För att undvika att det händer igen har Åkesson ett mindre påfrestande schema än 2014. I år kampanjar han intensivt i fyra veckor jämfört med tio veckor under förra valrörelsen.

Ett annat knep för att hantera stressen är att alltid ha telefonen i ljudlöst läge. Även detta stressar dock SD-ledaren eftersom han då måste kolla telefonen hela tiden, säger han.

Åkesson har inte längre några kontakter med vården. Han har slutat gå i terapi, men medicinerar fortfarande.

– Jag knaprar samma piller som jag har gjort hela tiden. Det är väl bra kanske, säger Åkesson till Expressen.

Trots stressen tycker Åkesson att valrörelsen är rolig. Ändå funderar han "var och varannan dag" på att lämna uppdraget som partiledare och göra något annat. Det är jättejobbigt att vara borta från hemmet i några veckor, berättar SD-ledaren, som saknar sin sambo, den 4-åriga sonen Nils och sina katter.

Att försöka nå regeringsmakten är ingen avgörande fråga för Åkesson. Han tycker inte att det spelar någon roll vem som gör förändringar utan menar att det viktiga är hur de görs.

Något SD-ledaren tycker är viktigt är att sprida kunskap om gamla svenska hantverk och spel, som varpa, knyppling, näverbräda och kvaddans. Näverbräda är en forntida form av schack, förklarar Åkesson.

– Det kan väl vara intressant att visa att det fanns en kultur i det här mörka landet förr, säger han till Expressen.

Åkesson tror att han kommer att ha anledning att fira när valresultatet räknas in. På kvällen den 9 september planerar han att göra ett snabbt besök på partiets valvaka och ta en öl.


Ekonominyheter

Millennials har sämst ekonomi – boomers bäst

Även bland yngre ser det ljusare ut.. Men svenskar i nedre medelåldern har det tufft, visar en ny rapport från Swedbank.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

L-topp: "Vi är på väg att försvinna"

Jan Jönsson slår larm.. "Det måste man väl säga att vi är på väg att försvinna om vi bara ligger på 2,8 procent i opinionen."0 

Bahnhof ger Flashback plats i kärnvapensäkert datacenter

Går in och sponsrar forumet.. Flashback är "en institution för yttrandefrihet" som måste skyddas, enligt vd Jon Karlung.0 

Vetenskap

KI-larmet: Fluorid i dricksvattnet gör barn dumma i huvudet. Gäller även vid låga halter, enligt nya svenska studien.0 

Antalet unga tjockisar skenar. Sveriges ungdom blir snabbt fetare – dramatisk ökning på 20 år.0 

Kultur

SD-profilen: Gråsuggan i Lund "ett övergrepp". Ekeroth kritiserar kommunen efter omstridda bygget.0 

Amerikanska rapparen: Svenskar är "rasister", "fula, blonda grisar" – nu flyttar hon hit. Provokatören Azealia Banks, 33, köper bostad i fiendens huvudstad.0