Politikerna och kokainet
Jimmie Åkesson.

Jimmie Åkesson: Rimligt att drogtesta hela riksdagen

Publicerad 18 januari 2024 kl 07.49

Inrikes. Efter en granskning som visat kokainrester i fyra partiers kanslitoaletter svarar SD-ledaren Jimmie Åkesson ja på frågan om det är rimligt att drogtesta hela riksdagen.

Dela artikeln

– Det... kan det absolut vara. Jag vet inte vad lagen säger om de möjligheterna. Men det skulle vara fullt rimligt att göra det på den här arbetsplatsen, precis som på alla andra arbetsplatser, säger Åkesson till Sveriges Radio.

Aftonbladets granskning, som publicerades på onsdagen, visade att det fanns spår av kokain på toaletterna på partikansliet hos Vänsterpartiet, Liberalerna, Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna.

Avslöjandet har lett till att flera höga företrädare för olika partier uttryckt bekymmer.


Ekonominyheter

Fysisk efterfrågan driver guldpriset till nya rekord

Historiska rallyt fortsätter.. Amerikanska banker i fara när guldmarknaden blir allt svårare att manipulera.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Plötsliga PK-kaoset. "Det genetiska och det etniska sambandet är mycket starka."0 

Mer från Inrikes

Federley gör comeback som C-politiker

Ångrar inget: "Jag var ett liberalt villebråd.". Hävdar nu att det var "trollfabrikers" fel att han fick kritik för pedofilhistorien. 0 

Kristersson avvaktar när EU:s krigsplaner spricker

Macrons EU-armé verkar stanna på ritbordet.. Även Ursula von der Leyens mål om 800 miljarder euro i försvarsutgifter ser skakigt ut.0 

Vetenskap

Brå: Afrikaner både mördar och mördas mest. Ny rapport bekräftar ingrodda fördomar.0 

Kritiserade diagnosen utbrändhet går i graven. Unika svenska "sjukdomen" avskaffas.0 

Kultur

SD-profilen: Gråsuggan i Lund "ett övergrepp". Ekeroth kritiserar kommunen efter omstridda bygget.0 

Amerikanska rapparen: Svenskar är "rasister", "fula, blonda grisar" – nu flyttar hon hit. Provokatören Azealia Banks, 33, köper bostad i fiendens huvudstad.0