Invandringen skapar rekordstora inkomstklyftor

Publicerad 4 februari 2020 kl 14.50

Inrikes. Invandringen har bidragit till att skapa rekordstora inkomstklyftor i Sverige, visar en ny rapport från Nordiska Ministerrådet, rapporterar SR Ekot.

Dela artikeln

Det är en rapport från Nordiska Ministerrådet som visar att klyftorna i Sverige växer snabbare än i andra nordiska länder.

För 20 år sedan var de svenska inkomstskillnaderna näst lägst i hela Norden, men redan 2017 var de i stället högst.

Detta förklaras bland annat med att finanskrisen drabbade Island och Finland hårdare, vilket kan minska inkomstklyftor.

– En annan faktor som kan ha bidragit till Sveriges ökning är att vi har haft en kraftig invandring. Många av invandrarna är utan jobb eller har jobb som ger lägre inkomster, säger Kjell Nilsson, direktör för ministerrådets forskningscenter Nordregio, till Sveriges Radio.

Rapporten visar också på tydliga skillnader mellan kommuner.

Samtidigt har invandringen gjort att Sverige inte längre har äldst befolkning över 65 år. Den platsen har tagits över av Finland, som haft mycket lägre invandring och dessutom låga födelsetal.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Swedbanks senaste miljonrullning till Göran Persson

Bankens drag.. Nu ska politikern ha 4,5 miljoner kronor om året för att vara "ordförande".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Genombrott för ny typ av AI-dator. "Spinnvågor" kan utmana kvantdatorn.0 

Forskare liknar vindkraftverk vid tortyr. Infraljudet orsakar stress, sömnbrist och migrän – utan att man hör det.0 

Kultur

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0 

"Barntorped" bland årets nyord. Drakdrönare, ankkurva och många andra dystra nya begrepp.0