Tidningsdöden

Inget presstöd till GP

Publicerad 22 februari 2017 kl 17.42

Inrikes. Krisande Göteborgs-Posten nekas presstöd, rapporterar Dagens Nyheter. Samtidigt får den medie­uppmärk­sammade papperstidningen Nya Tider se sitt bidrag öka med ytterligare en halv miljon skattekronor år 2017.

Dela artikeln

Mediemogulen Peter Hjörnes medieimperium Stampen fick nyligen fick 656 miljoner kronor i gåva av regeringen. I samband med det ansökte koncernen också om statligt driftsstöd.

Som mest hade den vänsterliberala tidningen kunnat hoppas på 40 miljoner i presstöd under 2017. Men Presstödsnämnden har nu avslagit ansökan, med hänvisning till att GP:s spridning inte är tillräckligt koncentrerad till Göteborgsområdet.

Samtidigt ökar bidraget till tidningen Nya Tider (som inte har någonting med Fria Tider att göra). Tidningen har beviljats 3,4 miljoner kronor i presstöd för 2017, vilket är 500.000 kronor mer än för för 2016, skriver DN.


Nyheter från förstasidan

IS-krigare får 800.000 kronor av JK

Skattefinansierad jackpot för Walid, 51. Åtalades för bestialiska IS-avrättningar – men friades i brist på bevis.0 

Ekonominyheter

Svenska kronan går "bäst i världen"

Beskrivs nu som en "euro på steroider".. Valutan har stärkts med 13 procent mot dollarn sedan årsskiftet.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0