Här jagas brevbäraren som brände upp SD:s valsedlar

Scrolla för video...

Publicerad 22 maj 2023 kl 06.53

Inrikes. En vänsterextrem brevbärare ska ha stulit hundratals SD-valsedlar inför valet 2022 – valsedlar som han sedan ska ha eldat upp, rapporterar Insikt24.

Dela artikeln

Den aktuelle brevbäraren har enligt Insikt24 en lång bakgrund inom den vänsterextrema miljön och bland annat ansvarat för AFA:s tryckeri och möteslokal i Stockholm.

När Sverigedemokraterna inför valet skickade ut valsedlar till alla hushåll i Hägersten var den vänsterextreme brevbäraren en av dem som hade ansvar för utdelningen.

Brevbärarens flickvän postade bilder på sociala medier som visade brevbärarens ryggsäck fylld med utskick från Sverigedemokraterna.

Därefter kom nya bilder som visade hur valsedlarna eldades upp.

Insikt24 har under en längre tid sökt brevbäraren för en kommentar. När de till slut fick tag på honom började han omedelbart springa. Jakten, som pågick under en längre tid, filmades.

Någon kommentar från brevbäraren blev det dock inte. Till slut lyckas han komma undan genom att gå på en tunnelbana.


Nya studier omkullkastar argument för abort. "Hänsynslöst" att fortsätta med samma abortpolitik trots bevisen, enligt forskare.0 Plus

Högskolefördumningen

IQ-studie: Kognitiva nivån allt lägre. Genomsnitts­intelligensen hos vanligt folk passeras – just nu.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Nya mätningen: SD-väljare flyr till AFS

Utmanarpartiet ökar kraftigt i ny undersökning – som SD själva beställt. "Allt fler har sett att Tidöavtalet inte inneburit något paradigmskifte."0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.