Annika Stenberg tillsattes som regionpolischef för Region Syd vid årsskiftet. Detta mot bakgrund av en organisatorisk förändring av polisorganisationen.
Expressen rapporterar att Stenberg fattat beslut om en nyrekrytering till sin ledarstab som gäller en person som varit anställd vid Stenbergs tidigare arbetsplats, Skatteverket.
Enligt Expressen ska den nyanställde fungera som ett "bollplank" för cheferna inom regionen.
Anställningen har skapat missnöje inom organisationen eftersom ekonomin är dålig och hårda krav på åtstramningar åligger de övriga verksamheterna.
Polisfacket, som företräder 3.400 medlemmar, har förgäves riktat kritik mot vad man anser vara en dålig prioritering av regionledningen.
Företrädaren Sophia Willander nämner som exempel på den dåliga ekonomin att hundförare inte får beställa kängor som håller vätan borta.
Annika Stenberg har vägrat att uttala sig till media.