Korankravallerna

Fler anhållna för korankravaller

Publicerad 18 augusti 2022 kl 11.43

Inrikes. Ytterligare två personer är nu anhållna på sannolika skäl misstänkta för grovt sabotage mot blåljusverksamhet. Detta efter det våldsamma upploppet som skedde i Örebro på långfredagen.

Dela artikeln

De anhållna är två män, 27 och 35 år gamla.

Totalt har nu 17 personer i ärendet frihetsberövats misstänkta för grovt sabotage mot blåljusverksamhet. Hittills har åtta personer dömts till fängelse i mellan två och sex år. Elva av dessa personer är sedan tidigare häktade varav samtliga personer har åtalats.

Sista dag för eventuell häktningsframställan är nu på söndag 21 augusti.

– Vårt utredningsarbete fortsätter framåt med full kraft och vi fortsätter att identifiera fler personer som deltagit i upploppet i Sveaparken. Fler frihetsberövanden är att vänta, säger Emelie Bodegrim, kommenderingschef i polisregion Bergslagen, i ett uttalande.


Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Pratar om fred – men hur blir det? Utrikespolitiskt är Le Pens parti ett oprövat kort.0 

Hyllar Biden och Obama – men det hjälper inte. Dråpliga videon med gripandet av illegala invandraren sprids av JD Vance.0 

Vetenskap

Forskarlarmet: AI:n kan redan klona sig själv. Vi kan redan ha passerat ödesmättade "röda linjen".0 Plus

Religiösa svenskar lika snåla som vanligt. Studie: Tro påverkar inte generositet.0 

Kultur

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0 

"Barntorped" bland årets nyord. Drakdrönare, ankkurva och många andra dystra nya begrepp.0