Sprängningen i Linköping

Enorm explosion i Linköping – jämförs med meteoritnedslag

Publicerad 7 juni 2019 kl 09.56

Inrikes. En enormt kraftig explosion har inträffat i Linköping på fredagsmorgonen. Fönster och balkonger på ett femvåningshus är söndertrasade. Platsen ser ut som en krigszon.

Dela artikeln

Det var strax efter klockan 09 på fredagen som polisen larmades till Hamngatan i Linköping med anledning av en misstänkt detonation.

Flera polispatruller beordrades direkt till platsen.

Bilder från platsen liknar en krigszon. Fönster och balkonger på ett femvåningshus är nämligen urblåsta. Likaså har andra byggnader vid platsen skadats.

Enligt P4 Östergötland ska 19 personer ha fått lättare skador. Både sjukhus i Norrköping och Linköping ska ha gått in i förstärkningsläge. Aftonbladet uppger att ett 20-tal ambulanser skickats till platsen.

I SVT jämförs händelsen med ett meteoritnedslag. 3,5 mil bort ska smällen ha hörts.

P4 Östergötlands reporter Rosmari Karlsson beskriver platsen som en "begränsad krigszon".

– Människor är väldigt oroliga, man ser att de håller om varandra, säger hon i Sveriges Radio.

Ett vittne som befann sig i närheten berättar i SVT att hans bil lyfte från marken när explosionen inträffade.

Totalt ska rutor och balkonger på 109 lägenheter i närheten av platsen ha förstörts. Enligt polisen är det många som inte kommer kunna flytta hem idag.

– Det låg blodiga människor på backen. Privatpersoner hjälpte till att hjälpa ut folk. En äldre man som kom ut var helt blodig i skallen, säger ett vittne till Corren.

– Det var helt obeskrivligt. Hela huset skakade, som en jordbävning, säger en person till Aftonbladet.

Polisen har spärrat av flera kvarter runt explosionsplatsen, Från Nygatan/Strandgatan - Repslagaregatan - Linnégatan - samt från Drottningrondellen.

"Detta för att allmänhet och trafik inte ska ta sig in på området. I nuläget är det inte aktuellt att evakuera några fastigheter. Det beslutet kan komma att ändras", skriver polisen i sin händelserapport.

Nationella bombskyddet är på väg till platsen. Exakt vad det är som exploderat är oklart.

Texten uppdateras.


Högskolefördumningen

IQ-studie: Kognitiva nivån allt lägre. Genomsnitts­intelligensen hos vanligt folk passeras – just nu.0 Plus

Kolumn: Joakim Andersen. Vi går mot ett samhälle där en liten klick av globala PK-oligarker styr över en jättelik och högbelånad underklass.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Föll över en procent direkt vid öppning. Samtidigt rusar guldet till nya prisrekord.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Mer från Inrikes

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0