Jimmie Åkesson (SD).

Coronarestriktionerna KU-anmäls av SD

Publicerad 12 januari 2022 kl 10.51

Inrikes. Sverigedemokraterna KU-anmäler Magdalena Andersson för regeringens coronarestriktioner, uppger partiledaren Jimmie Åkesson.

Dela artikeln

Under dagens partiledardebatt meddelade Jimmie Åkesson att SD hemställer Konstitutionsutskottet att granska om beslut om särskilda begränsningar som regeringen fattat under vintern 2021/22 överskridit regeringens befogenheter enligt pandemilagen.

Åkesson framhöll under debatten att restriktionerna måste vara proportionerliga.

– Pandemilagen ger inte regeringen gränslös befogenhet, sade han.

Under vintern har regeringen fattat beslut om en rad restriktioner med den tillfälliga lagen som utgångspunkt. SD begär att KU granskar om dessa regeringsbeslut om restriktioner legat inom regeringens normgivningskompetens enligt pandemilagen, eller om de borde ha underställts riksdagens prövning, enligt ett pressmeddelande.

Partiet vill också att KU ska granska om införandet av vaccinationsbevis varit nödvändigt för att förhindra spridning av covid-19 och om det var lämpligt av en övergångsregering att fatta ett beslut av så politiskt känslig natur.

Vidare bör KU enligt SD granska om nya restriktioner som regeringen presenterade i måndags kan anses vara proportionerliga utifrån en konkret fara för människors liv och hälsa.

– Kopplingen behövs mellan begränsningen och den eftersträvade effekten på smittspridningen, sade Jimmie Åkesson.


Vetenskap

Stor svensk studie bekräftar fördomar. Höjda bidrag får bidragstagare att skaffa fler barn istället för att skaffa ett arbete, visar en undersökning från Inspektionen för socialförsäkringen.0 Plus

Ekonominyheter

Northvolts Peter Carlsson får 235.200 kr i lönegaranti av skattebetalarna

Håvar in för fullt – trots konkursen.. Höjdaren fortsätter få betalt till skillnad från nästan alla andra.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Nya siffran: 51 procent. Jobbet håller oss kvar – men de flesta siktar nu på att lämna Sverige efter yrkeslivet.0 Plus

Mer från Inrikes

Wall Street Journal spår enat nordiskt försvar

Konceptet: Truppminor och en miljon finska soldater.. Även familjen Wallenberg och svenska vapenindustrin hyllas av storfinansens prestigeorgan.0 

Två hittade döda på Kebnekaise

"Det värsta som kan hända.". Försvann ni hårt väder – räddningen fick ställas in.0 

Tidödraget: Åsiktsdömda ska inte få bli lärare

Skärpt registerkontroll ska inkludera "hets mot folkgrupp".. "Skolan ska vara en trygg plats – de har inget i skolan att göra."0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0