USA åt vänster
Kristen Clarke.

Bidens antirasistiska boss tror att svarta är "genetiskt överlägsna" vita

Publicerad 13 januari 2021 kl 13.34

Utrikes. Joe Biden vill som president tillsätta Kristen Clarke som chef över justitiedepartementets mäktiga medborgarrättsdivision som bekämpar så kallad rasism. Men Clarke har själv uttryckt att svarta är genetiskt överlägsna vita "fysiskt, mentalt och andligt".

Dela artikeln

Det är programledaren Tucker Carlson på Fox News som tar upp Kristen Clarkes tidigare utspel om hur det mörka pigmentet neuromelanin ger afrikaner magiska superkrafter.

I egenskap av ordförande för Black Students Association vid Hardvarduniversitetet skrev Clarke år 1994 ett brev till Harvard Crimson med "teorier och observationer" som hon tyckte att föreningen skulle använda sig av i "sökandet efter sanning om de genetiska skillnaderna mellan svarta och vita".

I brevet förklarar hon hur melanin "ger svarta deras överlägsna fysiska och mentala förmågor". Svarta är också andligt överlägsna, "något som inte kan mätas utifrån eurocentriska måttstockar", förklarade Kristen Clarke.

Clarke försvarade sig senare med att hon inte själv nödvändigtvis trodde på de teorier hon fört fram. Vänsterorganisationen Harvard Crimson konstaterade dock krasst att allt tydde på att hon gjorde det.

I sin roll som chef för medborgarrättsdivisionen lovar Kristen Clarke att slå till hårt mot "hat" och "diskriminering". Tucker Carlson anser dock att det vore rimligare om Kristen Clarke utreddes av divisionen än att hon fick styra den.

– Vi får se om Clarkes nominering når den amerikanska senaten. Om den gör det får vi allvarliga problem, säger han.


Tingsrätten motiverar sitt "humana" straff. Bara "lindrigt våld" när kongolesen höll fast och våldtog flickan i Stockholmsparken. 0 Plus

Spektakulära nya fyndet. Nu ifrågasätts SVT-bilden av hur de allra första svenskarna såg ut.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Gustav Reinfeldts kamp: Stoppa M:s samarbete med SD

Hävdar att samarbetet skrämt iväg storstadsväljarna. 32-åriga politiska underbarnet "närmar sig 20 år som aktiv i Moderaterna".0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Utrikes

Här grips ukrainska organ-kvinnan

Specialiserade sig på mänskliga njurar.. Minst 50 personer offer för den välorganiserade verksamheten.0 Plus

"Nog med prat, det är dags för handling." Har redan stoppat humanitära nödhjälpen – som hämnd för att Hamas inte vill förlänga överenskommen tidsfrist.0 

Vänstern vandaliserar Tesla-bilar i protest mot Elon Musk

Hämnas för sparkade byråkrater.. Tesla-återförsäljare i Oregon besköts under torsdagen.0 

EU beslutade att bli militär stormakt

Ska besegra Ryssland utan stöd av USA.. "Ukraina ska fortsätta kriget med enbart europeiskt stöd".0 

Vetenskap

Antalet unga tjockisar skenar. Sveriges ungdom blir snabbt fetare – dramatisk ökning på 20 år.0 

Genombrott för ny typ av AI-dator. "Spinnvågor" kan utmana kvantdatorn.0 

Kultur

Så kapade Israel högerpopulismen. Efter 25 års intensivt arbete bakom kulisserna.0 

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0