Bostadsbubblan

Bankerna nedringda efter räntebeskedet

Publicerad 20 september 2022 kl 19.40

Ekonomi. Bankerna har idag blivit nedringda av oroliga bolånekunder efter att Finansinspektionen uppmanat folk att ringa och be om uppskov med amorteringen.

Dela artikeln

– Otroligt många privatkunder ringde in till vår kundservice och tolkade det som att nu kan jag begära uppskov på min amortering, och ville göra det naturligtvis, säger Jennie Sandén, privatekonom vid Danske Bank, till Sveriges Radio.

Riksbanken meddelade på tisdagen att styrräntan höjs med 100 punkter, det vill säga en procentenhet, något som har skapat oro bland högbelånade svenskar.

Efter beskedet kom Finansinspektionens chefsekonom Henrik Braconier med följande råd:

– Börjar det bli knapert är det bäst att ringa banken och så startar man en dialog.

Det är detta uttalande som lett till de många telefonsamtalen till bankerna.

Hans Lindberg, vd för Svenska Bankföreningen, bekräftar bilden.

– Ja bankerna har blivit nedringda av tiotusentals kunder. Så växlarna är fullkomligt lamslagna med folk som köar in till bankerna. Intrycket hos allmänheten verkar vara att Finansinspektionen har pausat amorteringskravet precis som under pandemin. Men så har inte skett, säger han till SR.


Stämplas som "hatgrupp". Tillåter endast nordeuropéer som medlemmar.0 Plus

Skandalanstalten. Tre av kvinnorna har nu själva dömts till fängelse.0 Plus

Kolumn

Västvärldens folk försvinner. Pat Buchanan om krisen som media glömde.0 Plus

Nyheter från förstasidan

S-höjdaren flyr i panik när hon får frågan: "Vad händer när svenskar är i minoritet?"

"Alltså... vad är det ens för fråga?" Katrin Stjernfeldt Jammeh har redan fullbordat folkutbytet i Malmö – nu duckar hon ansvaret.0 

Ekonominyheter

Svensk vindkraft en ekonomisk katastrof

Går back med 35 procent om året.. Forskarnas siffror visar ohållbara investeringar i "hållbarhet".0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.