Franska invandrarkaoset

Araben: "Vi kommer kolonisera er in i döden"

Scrolla för video...

Publicerad 11 juli 2023 kl 15.02

Utrikes. En algerisk man i Frankrike säger i ett viralt klipp att han och andra araber befinner sig i landet för att kolonisera det i all evighet.

Dela artikeln

I intervjun, som genomförts i samband med invandrar­kravallerna, får mannen frågan varför han och andra muslimer väljer att bo i Frankrike trots att han anser att landet är "rasistiskt".

– Rasister, de koloniserade oss i 132 år. Och nu är det vår tur att komma hit. Hur kan jag förklara det för dig? Jag finner inte orden. De har koloniserat oss i 132 år och nu ska vi kolonisera dem resten av livet, in i döden. Till tidens ände.

Videon fått nästan 10 miljoner visningar på Twitter. Intervjun genomfördes av kanadensiska Rebel News, som besökte Frankrike i samband med de omfattande invandrarkravallerna.

Många användare på sociala medier har reagerat negativt på videon.


Vetenskap

Stor svensk studie bekräftar fördomar. Höjda bidrag får bidragstagare att skaffa fler barn istället för att skaffa ett arbete, visar en undersökning från Inspektionen för socialförsäkringen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

All tonfisk hos matjättarna är giftig

"Eldorado" är en cocktail av bisfenol och kvicksilver.. Men samtliga märken fick underkänt när Råd och rön mätte gifthalten i burkarna.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.