SD:s “Die Juden”-film
Anna Hagwall.

​Anna Hagwall utesluts ur SD

Publicerad 5 december 2016 kl 17.12

Inrikes. Under måndagseftermiddagen fattade Sverige­demokraternas partistyrelse beslut om att utesluta riksdagsledamoten Anna Hagwall ur partiet på grund av att hon gett uttryck för åsikter som i media har beskrivits som antisemitiska.

Dela artikeln

– Sverigedemokraterna har under många år arbetat målmedvetet för att stävja antisemitiska strömningar och konspirationsteorier i samhället. Anna Hagwall har genom sina uttalanden skadat detta arbete samt partiets anseende. Hon har tidigare, på liknande sätt, skadat partiets arbete med att öka förståelsen och förbättra omhändertagandet av våldsutsatta kvinnor. Sammantaget leder detta partistyrelsen till slutsatsen att Anna Hagwall inte står bakom centrala delar av partiets ideologi och därmed inte kan kvarstå som medlem i partiet, säger Jimmie Åkesson i ett pressmeddelande.

Bakgrunden är att Hagwall i en motion föreslagit att Bonniers och olika etniska minoriteters ägande inom media ska begränsas.

– Anna vill ha en lagstiftning där människor delas upp efter etnicitet. Det ställer vi inte upp på. Då får man söka sig till något annat parti, säger Åkesson

Anna Hagwall är inte ordinarie i något av riksdagens utskott. Beslutet kommer "inte att påverka Sverigedemokraternas riksdagsarbete" enligt partiet.

Gruppledare Mattias Karlsson kommenterar uteslutningen:

– Anna Hagwall har en bakgrund som entreprenör och småföretagare och det var primärt mot bakgrund av dessa erfarenheter som hon ansågs kunna tillföra riksdagsgruppen nödvändig kompetens. I riksdagen har Anna primärt arbetat med frågor som rör företagande och skattefrågor. Detta arbete har hon utfört på ett klanderfritt sätt. Självklart måste man dock dela partiets ideologi och värdegrund i samtliga centrala frågor, oavsett vilka specifika sakfrågor man till vardags arbetar med. Partistyrelsens bedömning är att Anna Hagwall inte lever upp till detta krav.

Karlsson hoppas att politikern självmant ska lämna sin post som riksdagsledamot och inte stanna kvar som politisk vilde.

– Anna Hagwall har inte blivit inkryssad genom personval utan sitter i riksdagen på Sverigedemokraternas mandat. Nu när hon inte längre företräder partiet bör hon lämna tillbaka sin plats. Det är hennes skyldighet gentemot medlemmarna och väljarna.

Partistyrelsens beslut var enhälligt.

Sedan tidigare är Jimmie Åkessons svärmor Margareta Larsson politisk vilde efter att ha lämnat partiet i protest mot det tilltagande toppstyret och korruptionen i partitoppen, en utveckling som hon menar har drivits på av Mattias Karlsson.


Tingsrätten motiverar sitt "humana" straff. Bara "lindrigt våld" när kongolesen höll fast och våldtog flickan i Stockholmsparken. 0 Plus

Spektakulära nya fyndet. Nu ifrågasätts SVT-bilden av hur de allra första svenskarna såg ut.0 Plus

Ekonominyheter

Swedbanks senaste miljonrullning till Göran Persson

Bankens drag.. Nu ska politikern ha 4,5 miljoner kronor om året för att vara "ordförande".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Tidöregeringen: 75 miljoner extra till abort i tredje världen

Ska kompensera för amerikanskt tillbakadragande.. Det som sker i USA nu är "en tragedi", enligt biståndsminister Dousa (M).0 

Stenergard KU-anmäls för aktieklippet

Vänsterpartist bakom anmälan.. "Tydligt att hon deltagit i beslut som också har gynnat hennes egen aktieportfölj."0 

Vetenskap

Antalet unga tjockisar skenar. Sveriges ungdom blir snabbt fetare – dramatisk ökning på 20 år.0 

Genombrott för ny typ av AI-dator. "Spinnvågor" kan utmana kvantdatorn.0 

Kultur

Så kapade Israel högerpopulismen. Efter 25 års intensivt arbete bakom kulisserna.0 

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0