Fria Tider rapporterade i slutet av februari om att den tunisiske presidenten Kais Saied varnat för att icke namngivna främmande aktörer försökte byta ut den arabiska befolkningen i landet.
– Det outtalade målet med de successiva vågorna av illegal invandring är att Tunisien ska betraktas som ett rent afrikanskt land som inte har någon anknytning till de arabiska och islamiska nationerna, sade han.
Omkring 300 ivorianer och malier lämnade den 4 mars Tunisien och återvände till sina hemländer. Ambassaderna som ordnade hemflygningarna hävdar att deras medborgare utsätts för attacker efter presidentens tal. Andra afrikanska ambassader uppges också flyga sina medborgare från landet.
Enligt den franska tidningen La Croix utlöste Saieds tal "en våg av attacker mot subsahariska afrikaner", som nu uppges fly landet i mängder.
Saied har kommit med en rad invandringskritiska utspel de senaste veckorna. Den 21 februari sade presidenten att att illegala invandrare från afrikanska länder söder om Sahara var en källa till "våld och brottslighet" och en del av ett "kriminellt företag" som syftar till att "förändra den demografiska sammansättningen" i landet. Enligt Kais Saied måste denna invandring omedelbart stoppas.