Utlänningar slogs med kniv i Vingåker

Publicerad 30 maj 2012 kl 15.29

Inrikes.Tidigt på onsdagsmorgonen knivskars fyra utländska män vid ett knivslagsmål i Vingåker. Åtminstone två av männen skadades allvarligt.

Gilla artikeln på Facebook

Enligt polisen i Södermanland inkom det vid 24-tiden ett stort antal 112-samtal om att det var slagsmål på en adress i Vingåker. 15-20 personer av utländsk härkomst var enligt uppgift inblandade i bråket.

En gärningsman greps på platsen, och tio personer medtogs till polisstationen i Katrineholm för förhör. Förhören kommer att genomföras med hjälp av tolk.

Både liberala Katrineholmskuriren och Eskilstunakuriren väljer att lyfta bort att det handlar om utlänningar, vilket får det att se ut som om det vore etniska svenskar inblandade.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Tingsrätten motiverar sitt "humana" straff. Bara "lindrigt våld" när kongolesen höll fast och våldtog flickan i Stockholmsparken. 0 Plus

Spektakulära nya fyndet. Nu ifrågasätts SVT-bilden av hur de allra första svenskarna såg ut.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Swedbanks senaste miljonrullning till Göran Persson

Bankens drag.. Nu ska politikern ha 4,5 miljoner kronor om året för att vara "ordförande".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Vetenskap

Antalet unga tjockisar skenar. Sveriges ungdom blir snabbt fetare – dramatisk ökning på 20 år.0 

Genombrott för ny typ av AI-dator. "Spinnvågor" kan utmana kvantdatorn.0 

Kultur

Så kapade Israel högerpopulismen. Efter 25 års intensivt arbete bakom kulisserna.0 

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0