Inbördeskriget i Syrien och Irak

USA och Ryssland "överens" om Syrien

Publicerad 10 september 2016 kl 11.08
Av Mattias Albinsson

Utrikes. USA och Ryssland nådde tidigt på lördagen ett historiskt genombrott i Syrienfrågan, skriver AP.

Dela artikeln

De båda länderna är nu, något oväntat, plötsligt överens i en lång rad frågor som berör det pågående inbördes­kriget i landet. USA:s utrikes­minister John Kerry kallade överens­kommelsen för en "vändpunkt" när han presenterade den till­sammans med sin ryske kollega Sergej Lavrov.

Från och med måndag ska en vapen­vila träda i kraft, något USA länge haft som krav. Dessutom ska de båda militära stor­makterna samordna sina attacker mot terror­gruppen Islamiska staten, något som stått på den ryska önske­listan.

Det återstår emellertid att se om USA lyckas förmå sina olika allierade – islam­istiska rebell­fraktioner, kurdiska milismän och turkiska soldater som korsat gränsen – att följa överens­kommelsen.

För Rysslands del blir det betydligt enklare att leva upp till avtalet eftersom landet hela tiden backat upp den syriska regeringen och president Bashar al-Assad. Assad uppges redan ha sagt sig beredd att följa avtalet.

USA hoppas fortfarande på en "politisk övergång" och att Assad ersätts av någon annan ledare.

– Idag tillkännager USA och Ryssland en plan som vi hoppas kommer minska våldet, lindra lidandet och åter­uppta färden mot en fram­förhandlad fred och politisk övergång i Syrien, sade Kerry.

I det virrvarr av rebell­grupper som slåss mot regeringen, och även inbördes, är det emellertid oklart vem eller vilka som skulle tillåtas ta makten över landet.

Överens­kommelsen mellan USA och Ryssland kommer efter att USA:s president Barack Obama pressats hårt av det president­val som hålls om mindre än två månader.

Republikan­ernas kandidat Donald Trump har utnyttjat konflikten med Ryssland i sin kampanj då många amerikaner är trötta på den kalla kriget-anda som sprids från Vita huset.

Redan tidigt under valkampanjen gjorde Trump klart att han så snart han blir president kommer sätta sig ned och förhandla med den ryske presidenten Vladimir Putin istället för att se honom som en fiende.

– Jag skulle prata med Putin och jag skulle komma överens med honom. Jag skulle komma överens med många av de världsledare som detta land inte lyckas komma överens med, sade han förra hösten.

Och tidigare i veckan kallade Trump den ryske presidenten för "mycket mer av en ledare än vår egen president".


Nyheter från förstasidan

GW:s chockutspel om ras och kriminalitet – i SVT-studion

Plötsliga PK-kaoset. "Det genetiska och det etniska sambandet är mycket starka."0 

Ekonominyheter

Handelsbanken: "Bortom Trumps dimridåer" växer den svenska bostadsbubblan som vanligt

Tror på fyra procents prisökningar i år.. Att det svenska bolåneundret skulle vara på dekis är bara en Trump-bluff, enligt chefsekonomen Christina Nyman.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Utrikes

Lagförslaget: Skicka politikernas barn först till fronten

Han har fått nog av krigshetsen.. "Politikerna drar inte in landet i onödiga krig om deras egna barns liv står på spel."0 

Tyska Greta klassas som kriminell

Myndigheterna slår till mot klimatgänget i Letzte Generation.. Fem åtalas nu för att ha "bildat en kriminell organisation".0 

Här kraschar planen i luften under franska showen

Video: Störtar i eldhavet.. Planen tillhörde anrika Patrouille de France.0 

Vetenskap

Kritiserade diagnosen utbrändhet går i graven. Unika svenska "sjukdomen" avskaffas.0 

KI-larmet: Fluorid i dricksvattnet gör barn dumma i huvudet. Gäller även vid låga halter, enligt nya svenska studien.0 

Kultur

SD-profilen: Gråsuggan i Lund "ett övergrepp". Ekeroth kritiserar kommunen efter omstridda bygget.0 

Amerikanska rapparen: Svenskar är "rasister", "fula, blonda grisar" – nu flyttar hon hit. Provokatören Azealia Banks, 33, köper bostad i fiendens huvudstad.0