Tysklands förbundskansler Angela Merkel.

Tyskland stänger sina gränser

Publicerad 15 mars 2020 kl 16.21

Utrikes. Coronautbrottet har nu åstadkommit det som miljontals arabiska asylsökare inte lyckades åstadkomma under asylkaoset 2015. Tyskland stänger sina gränser mot Frankrike, Österrike och Schweiz, rapporterar Deutsche Welle.

Dela artikeln

Stängningen av gränserna genomförs på måndagen. Sedan tidigare har Polen meddelat att landets gränser stängs i ett försök att stoppa spridningen av covid-19.

Pendlare och varutransporter kommer dock fortfarande att släppas igenom, enligt tyska medier.

Beslutet uppges ha tagits av förbundskansler Angela Merkel i samråd med berörda förbundsstater.

Danmark meddelade redan på fredagen att landets gränser skulle stängas. Även Tjeckien stängs ner.

Några liknande åtgärder väntas dock inte från den svenska regeringens sida. Några sådana planer finns alls inte, meddelade Stefan Löfven på en presskonferens på söndagen. Sveriges utrikesdepartement har än så länge, så sent som på lördagskvällen, bara avrått från icke nödvändiga utlandsresor.


Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Pratar om fred – men hur blir det? Utrikespolitiskt är Le Pens parti ett oprövat kort.0 

Mer från Utrikes

Socialdemokratiska Danmark: 860 fick asyl under 2024

Siffran historiskt låg.. "Det är avgörande för vårt samhälle att vi har en låg asylinvandring."0 

Afrikanska landet: Vi tar gärna tillbaka våra illegala invandrare

"Vi stöder den amerikanska regeringens beslut.". Men alla länder är inte lika sugna på att välkomna sina egna medborgare åter.0 Plus

Vetenskap

Födda under pandemin drabbas mer sällan av astma. Skyddades mot luftvägsinfektioner i tidiga år.0 

Forskarlarmet: AI:n kan redan klona sig själv. Vi kan redan ha passerat ödesmättade "röda linjen".0 Plus

Kultur

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0 

"Barntorped" bland årets nyord. Drakdrönare, ankkurva och många andra dystra nya begrepp.0