USA-valet

Trump i bibelstrid med påve Franciskus om elva miljoner illegala

Publicerad 27 september 2015 kl 11.27

Utrikes. Republikanernas främste presidentkandidat Donald Trump gav sig inför helgen in i en indirekt politisk konflikt med påve Franciskus.

Dela artikeln

Anledningen är att påven från och med onsdag fram till idag besöker USA och under sina tal och mässor kritiserat den plattform Donald Trump går till val på.

Trump vill utvisa elva miljoner illegala invandrare från USA, främst latinamerikaner, och påven som själv är latinamerikan har dragit stora latinamerikanska åhörarskaror under sitt USA-besök.

Under veckan har påven talat inför såväl den amerikanska regeringen som kongressen och flera gånger tagit upp invandringen. I ett av talen uppmanade han den katolska kyrkan i landet att "inte vara rädda att välkomna" de latinamerikanska invandrarna.

I ett motdrag till påvens vänsterpolitiskt laddade uttalanden tog Trump med sig sin bibel till sitt tal under den konservativa konferensen Value Voters Summit i fredags.

– Viktigast av allt tog jag med min bibel, sade den 65-årige presidentkandidaten inför jublande åhörare.

Han passade även på att kalla sin mormonske motkandidat Marco Rubio "en clown", något som istället gjorde att han blev utbuad.

Trumps kritiker menar att han i första hand är en affärsman och säger och gör det som går hem i de sammanhang där han framträder. Oavsett vilket leder Trump fortfarande stort i opinionsmätningarna inför republikanska partiets primärval.


Nyheter från förstasidan

Hemlig klimatsekt tar över svenska myndigheter

Extrema nätverket växer bland byråkraterna. Skryter om att de begår brott utan repressalier från arbetsgivaren.0 

Ekonominyheter

Svenska kronan går "bäst i världen"

Beskrivs nu som en "euro på steroider".. Valutan har stärkts med 13 procent mot dollarn sedan årsskiftet.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Mer från Utrikes

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0