Våldtäktsvågen i Malmö
RISKZON: I Malmö har det anmälts 33 överfalls­våldtäkter bara under 2016.

Sydsvenskan publicerar mörkat signalement efter kritik

Publicerad 15 december 2016 kl 07.48

Media. Efter en överfallsvåldtäkt i Husie utanför Malmö fick tidningen Sydsvenskan kritik för att ha mörkat polisens signalement på den misstänkte gärningsmannen, för att istället publicera en bild på den misstänktes cykel. Men nu släpper tidningen plötsligt signalementet.

Dela artikeln

Tidningen Sydsvenskan mörkade först signalementet efter en uppmärksammad överfallsvåldtäkt mot en flicka i Husie, men efter hård kritik valde man under gårdagen att backa från det beslutet.

"Polisens signalement är utförligt. Enligt polisen ska mannen vara '19-26 år gammal, 165-170 cm lång', och ha 'stora öron, hängande ögonlock, stor näsa, skäggstubb, ljusbrun hy och mörkt krulligt hår'. Mannen ska inte ha talat svenska", skriver Sydsvenskan oväntat på onsdagen.

En av de som kritiserade Sydsvenskans ursprungliga mörkläggning var nationalekonomen Tino Sanandaji.

"Journalister har helt enkelt bedömt att allt som underminerar deras värdegrund saknar nyhetsvärde”, skrev han på Facebook i samband med tidningens första publicering.

Alla akademiker är dock inte överens om att det är fel att undanhålla den här typen av information från allmänheten. Jerzy Sarnecki, professor i kriminologi vid Stockholms universitet, är istället kritisk till att polisen gått ut med signalementet.

– Det här med att att han ska ha “stor näsa”, “mörkt krulligt hår” och “inte tala svenska”, är en oerhörd stereotyp bild. Risken är att det kommer ge obehagliga spänningar i samhället, säger han till Sydsvenskan.


Nyheter från förstasidan

Hemlig klimatsekt tar över svenska myndigheter

Extrema nätverket växer bland byråkraterna. Skryter om att de begår brott utan repressalier från arbetsgivaren.0 

Ekonominyheter

Svenska kronan går "bäst i världen"

Beskrivs nu som en "euro på steroider".. Valutan har stärkts med 13 procent mot dollarn sedan årsskiftet.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Mer från Media

Mediemyndigheten ska bekämpa "AI-desinformation"

Regeringens nya miljonsatsning.. "Avgörande att människor har förutsättningar att förstå och värdera den information de möter."0 

Rekordmånga anmäler mediers övertramp

Medieombudsmannen tog emot 604 anmälningar under 2025.. Alternativa medier drar sig samtidigt ur "medieetiska systemet".0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0