SVT och Vasaloppet

SVT: Inga problem med kommentaren om "vita män"

Publicerad 6 mars 2017 kl 16.10

Media. Många upprördes när SVT:s programledare Brita Zackari klagade på att det var så "väldigt mycket vita män" som deltog i Vasaloppet. Men det statliga tv-bolaget ser inga problem med utspelet.

Dela artikeln

Under söndagen kunde tittarna följa SVT:s Brita Zackari under hennes deltagande i Vasaloppet. När Zackari i direktsändning tillfrågades om hon var nervös svarade den 34-åriga statliga reportern:

– Jag är så otroligt taggad. Jag är lite nervös, men mest på ett bra sätt, jag är så peppad. Det är väldigt mycket vita män här, spoiler alert.

Utspelet väckte hård kritik, bland annat på sociala medier och på Flashback. Och nu rapporterar Expressen att Zackari utsatts för "hat" på "hatsajter". Hon berättar själv för vänstertidningen att folk bland annat skrivit att hon är en "sopa" och "dålig".

Men Erika Christensson, projektledare på SVT, ser inga problem med kommentaren om vita män.

– Det var en personlig reflektion från henne. Jag ser det inte som ett utspel, det är hennes personliga betraktelse, säger Christensson till Expressen.

I Expressens artikel intervjuas även Daniel Poohl från vänsterextrema Expo. Poohl säger att samma typ av "näthat" även drabbat SVT-profilen Karin "Kakan" Hermansson, som gjort sig känd för sitt hat mot poliser och män.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Svenska kronan går "bäst i världen"

Beskrivs nu som en "euro på steroider".. Valutan har stärkts med 13 procent mot dollarn sedan årsskiftet.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0