Statlig satsning ska få svenskar äta syrsor och maskar

Publicerad 28 april 2016 kl 11.18

Inrikes. Färs på syrsor och mjölmask, "ädelost" gjord på bönor och korv på lupin. Det är några av rätterna som står på menyn när bidragsmyndigheten Vinnova nu satsar 7,5 miljoner skattekronor på att få fram "klimatsmart" kost.

Dela artikeln

Totalt 15 projekt får skattefinansiering med en halv miljon kronor vardera för att ta fram ätbara prototyper som ska kunna ersätta konventionella köttprodukter.

– Projekten kan också öka den svenska livsmedelsbranschens konkurrenskraft genom att produkterna som tas fram baseras på råvaror som kan produceras kostnadseffektivt i Sverige, säger Sebastian Axelsson, ansvarig för satsningen på Vinnova i ett pressmeddelande.

För att konsumenterna ska vilja äta sådant som färs på syrsor och mjölmask behöver de "smaka gott", konstaterar myndigheten. Därför får de skattefinansierade projekten delta i ett smakprovningsevent i Måltidens hus i Grythyttan 16 november, där gourmetkrögaren Tareq Taylor och matkreatören Lina Gebäck ingår i panelen. De vinnande bidragen får möjlighet att söka en följdinvestering på upp till två miljoner skattekronor för att utveckla prototypen mot en färdig produkt.

Läs också: Larver på pizzan när Stockholm lanserar klimatsmart kokbok

 


Tingsrätten motiverar sitt "humana" straff. Bara "lindrigt våld" när kongolesen höll fast och våldtog flickan i Stockholmsparken. 0 Plus

Spektakulära nya fyndet. Nu ifrågasätts SVT-bilden av hur de allra första svenskarna såg ut.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Företagaren Carl Lundström död i flygolycka

Stred för det som är rätt – i 50 års tid. Företagaren, skribenten och invandringskritikern Carl Lundström blev 64 år.0 

Ekonominyheter

Swedbanks senaste miljonrullning till Göran Persson

Bankens drag.. Nu ska politikern ha 4,5 miljoner kronor om året för att vara "ordförande".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Vetenskap

Antalet unga tjockisar skenar. Sveriges ungdom blir snabbt fetare – dramatisk ökning på 20 år.0 

Genombrott för ny typ av AI-dator. "Spinnvågor" kan utmana kvantdatorn.0 

Kultur

Så kapade Israel högerpopulismen. Efter 25 års intensivt arbete bakom kulisserna.0 

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0