En tankbil i Nigeria försökte undvika att krocka med mötande trafik, men välte. Enligt vittnen flockades hundratals lokalbor runt den kraschade tankbilen, för att samla upp olja. En och en halv timme senare explodera tankbilen och uppåt ett hundratal människor brändes till döds. Det skriver Herald Sun.
- Det blev en explosion följd av eld, säger Keyode Olagunjo, chef för nigerianska vägverkets säkerhetsavdelning.
- Nittiotre brändes ihjäl på stället. Två dog på sjukhus senare och 18 är allvarligt skadade, fortsätter han.
Många av de döda är motorcykelburna taxichaufförer, så kallade "Okada", som skyndade sig till platsen. Minst 34 motorcyklar förgjordes i branden.
Olyckan skedde i ett område kallat Ahoada, nära det oljetäta Niger-deltat.
Tvekan räddade honom
Taxichauffören Kingsley Jafures tvekan räddade honom. Han berättar att han satt inomhus vid halv sju-tiden på morgonen och funderade på att åka och slanga olja.
- Runt halv sju var jag inomhus och försökte bestämma mig om jag skulle åka dit eller inte och samla bränsle. Det var då jag såg tankbilen explodera, säger Jafures.
Han säger att tankbilen kraschade 90 minuter tidigare.
Vanlig typ av olycka i Afrika
I april förra året skedde en liknande incident i Nigeria. Då dog 50 människor. I Kenya dog 61 människor i september när de stal olja från en oljeledning och i februari 2009 omkom fler än 100 när de samlade olja från en vält lastbil och någon tände en cigarett.
I Kongo 2010 dog 230 personer när de samlade olja från en kraschad tankbil och allt exploderade. Också då tände någon en cigarett.