Skatteverket har fått egen spionenhet

Publicerad 19 augusti 2019 kl 11.58

Inrikes. Skatteverket har nu fått en egen underrättelsetjänst med rätt att spionera på personer som misstänks för brott, rapporterar TT.

Dela artikeln

Det är en lagändrning som trädde i kraft den 1 juli som ger Skatteverket rätt att på egen hand utreda misstänkt penningtvätt och falska identiteter.

Myndighetens interna underrättelsetjänst, med 45 tjänster, har bland annat befogenheter att fysiskt spana på människor och arbeta i det fördolda på internet.

– Det här är ytterligare ett steg att bekämpa den organiserade brottsligheten, säger finansminister Magdalena Andersson (S) till Dagens Nyheter.


Great Reset

Varning för starka bilder! Ena kvinnan går till attack – men offret ger tillbaka med samma mynt.0 Plus

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Chefen för Sveriges sista muslimska skola måste avgå

Skolinspektionens beslut.. Predikade om att "lära våra barn att genomföra jihad".0 

Förslaget: Fotboja för kroniska asylbluffare

Nya utredningen.. Så ska misslyckade asylanter som vägrar åka hem hanteras.0 

Stenergard: "Sverige måste vara med"

Paniken efter fredssamtalen.. Riksdagspartierna samlade för att prata om "det allvarliga läget".0 

Vetenskap

Födda under pandemin drabbas mer sällan av astma. Skyddades mot luftvägsinfektioner i tidiga år.0 

Forskarlarmet: AI:n kan redan klona sig själv. Vi kan redan ha passerat ödesmättade "röda linjen".0 Plus

Kultur

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0 

"Barntorped" bland årets nyord. Drakdrönare, ankkurva och många andra dystra nya begrepp.0