USA och Iran

Ryssland: USA försöker flytta maktbalansen i Mellanöstern

Publicerad 4 januari 2020 kl 18.49

Utrikes. USA försöker flytta maktbalansen i Mellanöstern genom att döda den iranske toppgeneralen Qasem Soleimani. Det säger Ryssland, som också menar att händelsen kan få "allvarliga" konsekvenser för regionen.

Dela artikeln

Rysslands utrikesminister Sergey Lavrov fördömer USA:s dödande av Irans generalmajor Qasem Soleimani.

Enligt Ryssland är agerandet både farligt och ett grovt brott mot internationell rätt.

– USA:s handlingar är ett uppenbart brott mot grundläggande normer i internationell rätt och hjälper inte till att hitta en lösning på komplicerade frågor i Mellanöstern. Tvärtom leder det till en ny våg av upptrappning i regionen, säger det ryska utrikesdepartementet i ett uttalande enligt Tass, som kallar händelsen för ett regelrätt "mord".

Utrikesministeriets talesperson Maria Zakharova menar att USA är ute efter att skifta maktförhållandena i Mellanöstern, även om Donald Trump har hävdat "självförsvar" genom avrättningen av Soleimani.

– När stater vill fördöma attacker mot sina ambassader, går de till FN:s säkerhetsråd. Washington gick inte till säkerhetsrådet, vilket innebär att de inte är intresserade av världens svar utan av att ändra maktbalansen i regionen, säger hon i Rossiya 24 TV.

Inte förrän efter man dödat Soleimani gick USA till FN:s säkerhetsråd för att hantera frågan om sin ambassad i Irak, som i torsdags angreps av en ilsken folkmassa sedan USA dödat 25 medlemmar i den Iranvänliga Hizbollahrörelsen.

– Detta är förmodligen höjden på cynism, säger Zakharova.


Nyheter från förstasidan

IS-krigare får 800.000 kronor av JK

Skattefinansierad jackpot för Walid, 51. Åtalades för bestialiska IS-avrättningar – men friades i brist på bevis.0 

Ekonominyheter

Svenska kronan går "bäst i världen"

Beskrivs nu som en "euro på steroider".. Valutan har stärkts med 13 procent mot dollarn sedan årsskiftet.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Mer från Utrikes

Brittiska HD:s domslut: Det går inte att byta kön

Stort bakslag för woke – transkvinnor är inga riktiga kvinnor.. Tolkar lagens definition av kön som något biologiskt och oföränderligt.0 

AFA-kvinna åtalad för mordförsök får pris på halv miljon – av regeringen

Senaste draget från politikerna i Tyskland.. AFA-ligan åkte till Budapest och slog sönder människor på gatan som de tyckte var klädda som fascister.0 

Harvard går miste om miljardbidrag – vägrar rensa ut Israelkritiker åt Trump

Viker sig inte för Vita husets krav.. "Universitetet kommer inte att ge upp sin självständighet eller avsäga sig sina konstitutionella rättigheter."0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0