Sandvikenrapporten
Nu rasar tunga ekonomer mot DN:s bluff om den lönsamma invandringen i Sandvikens kommun. På bilden stationshuset i Sandviken.

”Nationalekonomer rasar mot DN”

Publicerad 15 juni 2014 kl 13.05

Ekonomi. DN:s bluff att Sandvikens kommun skulle tjäna över en halv miljard kronor på invandringen har kritiserats sönder och samman av tunga ekonomer. Men ändå vägrar tidningen rätta de felaktiga uppgifterna, rapporterar P1:s Medierna.

Dela artikeln

Det var för två veckor sedan som DN påstod att Sandviken tjänar inte mindre än 511 miljoner kronor per år på invandringen till kommunen. Till grund för påståendet låg en rapport som Sandvikens kommun beställt från revisionsbyrån PWC.

Artikeln fick mycket stor spridning. Den gillades av 18 000 personer på Facebook och citerades uppskattande av de folkpartistiska ministrarna Erik Ullenhag och Birgitta Ohlsson.

Men den hoppingivande berättelsen om invandringens rekordvinster visade sig snart vara ännu en av DN:s agendasättande bluffar. Flera tunga ekonomer, bland andra Tino Sanandaji på sin blogg och Jan Tullberg i Fria Tider, kritiserade PWC:s rapport i mycket hårda ordalag och beskrev den som ett rent fuskverk.

”Nationalekonomer rasar mot Dagens Nyheter”, skriver P1:s Medierna i pufftexten för gårdagens program, där den skarpt kritiske Sanandaji intervjuas.

– Siffrorna är inte plausibla, en halv miljard. Om man räknar bara på det som står i DN:s artikel, i huvudräkning. Då säger de att varje invandrare i Sandviken som jobbar genererar ett överskott bara för Sandvikens kommun på 32 000 i månaden. Hur kan den svenska eliten se den siffran och inte vara kritisk och fråga sig ”hur har man gjort”? säger Sananadaji till Medierna.

DN:s redaktionschef Caspar Opitz säger till Medierna att DN inte har för avsikt att publicera någon rättelse, eller släppa fram synpunkter från någon av de många ekonomer som är kritiska till den grovt missvisande rapporten.

– Det var ingen större journalistisk satsning från vår sida, motiverar han beslutet.


Coronavaccin

Greps av polis efter gärningen. Erkänner allt – anser att vaccinet är livsfarligt.0 Plus

Vittne filmade brutala attacken i Skåne. Rättens förklaring till att angriparen ska slippa straff.0 Plus

Nyheter från förstasidan

TV4:s rasistbluff sprids av jihadister

"Avslöjandet" om Örebro avfärdas som "högst otillförlitligt". Men nu utnyttjas TV4:s desinformation i en islamistisk kampanj mot Sverige.0 

Ekonominyheter

Köpkraften för 1.000 kronor: Ett gram guld

Kontantfria valutans värde föll igen.. Så står sig kritiserade svenska betalningsmedlet idag.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Ekonomi

Oro för handelskrig. Röda siffror i Stockholm och runtom i Europa.0 

Ikeas stora satsning på muslimskt sortiment

Kollektionen "GOKVÄLLÅ" i hyllorna.. "Hjälper dig skapa en varm och välkomnande atmosfär under Ramadan".0 

Vetenskap

Födda under pandemin drabbas mer sällan av astma. Skyddades mot luftvägsinfektioner i tidiga år.0 

Forskarlarmet: AI:n kan redan klona sig själv. Vi kan redan ha passerat ödesmättade "röda linjen".0 Plus

Kultur

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0 

"Barntorped" bland årets nyord. Drakdrönare, ankkurva och många andra dystra nya begrepp.0