Det säger EU-minister Birgitta Ohlsson om Daily Express populära upprop.

" />

Det säger EU-minister Birgitta Ohlsson om Daily Express populära upprop.

" />

Det säger EU-minister Birgitta Ohlsson om Daily Express populära upprop.

" />
SYNVILLA? Några problem med social turism existerar inte, menar EU-minister Birgitta Ohlsson. Bilden visar en rom som tigger på Norrmalm i Stockholm. Sigfrid Lundberg/CC-BY-SA

Svensk minister rasar mot brittisk kampanj för kontrollerad invandring

Publicerad 2 november 2013 kl 12.28

Inrikes.I förrgår drog den brittiska tidningen Daily Express igång en kampanj mot invandring från Rumänien och Bulgarien. Nu går EU-minister Birgitta Ohlsson till våldsamt angrepp mot tidningen, som hon beskyller för rasism.

Gilla artikeln på Facebook

Storbritannien har blivit ett attraktivt resmål för kriminella invandrare från bland annat Rumänien och Bulgarien. Många av invandrarna är romer som tar sig till Storbritannien för att tigga och stjäla.

Problemet har uppmärksammats flitigt i brittisk press. I våras rapporterade Daily Mail att nästan hälften av de rumänska medborgare som uppehåller sig i Storbritannien misstänks för brott. Under sommaren publicerade tidningen flera artiklar om hur romer slagit upp läger mitt i London där de ägnar sig åt att tigga av förbipasserande och stjäla från närbelägna butiker.

Många fruktar att situationen kommer att förvärras ytterligare efter årsskiftet, då Storbritanniens övergångsregler för att hindra social turism från andra EU-länder slutar gälla och den fria rörligheten inom EU tillämpas fullt ut.

Det var mot den bakgrunden som Daily Express i förrgår lanserade en kampanj för att behålla övergångsreglerna. På en dag skrev 12 000 engelsmän på tidningens upprop för skärpt kontroll av invandringen från Rumänien och Bulgarien.

En överväldigande majoritet av tidningens läsare säger sig också vilja se betydligt skarpare åtgärder än de som Daily Express kampanjar för. Hela 98 procent av ett urval läsare som tillfrågades per telefon sade sig vilja stoppa inte bara invandringen från Rumänien och Bulgarien, utan all invandring till Storbritannien.

Nu går Sveriges EU-minister Birgitta Ohlsson (FP) till våldsamt angrepp mot Daily Express kampanj som hon beskriver som ”grov”, ”skamlös”, ”vidrig”, ”fördomsfull” och ”rasistisk”. Hon menar att kampanjen är ett resultat av att det politiska och mediala klimatet i Europa successivt har blivit alltmer öppet för invandringskritik.

”Vi talar mycket om den ekonomiska krisen. Men det är hög tid att också tala om värderingskrisen i Europa. Europa befinner sig vid ett vägskäl. Inte sedan andra världskriget har vi haft så många rasistiska partier i EU-ländernas nationella parlament som vi har i dag. ... Det är ett val mellan de som tror på global solidaritet och de som vill stänga våra gränser”, skriver Ohlsson på SVT Debatt.

Att det skulle förekomma problem med social turism inom EU förnekar Ohlsson helt.

”Vad menar ni? Visa mig rapporter! Ge mig exempel”, skriver hon.

Den sociala turismen till Sverige har exploderat under det senaste året, då allt fler romer från framförallt Rumänien har sökt sig hit. Fria Tider har i ett flertal artiklar under sommaren skildrat hur hitresta romer ägnar sig åt storskaligt tiggeri, stölder och systematiskt utnyttjar sociala förmåner.

Läs också:
Rekordmånga romer tigger i Göteborg
Rumäniens ambassadör: Romerna förstör bilden av vårt land
Skattefinansierade hemresor lockar utländska tiggare till Sverige
Stockholms kommun lovar bättre boende åt tiggande romer
Utländska tiggare tränger ut behövande från härbärgen


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

"Hahah hennes huvud skadades". Så reagerar invandraren efter kritiserade knuffen i ryggen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Sju månaders fängelse för denna satirbild på tysk minister

"Jag hatar yttrandefrihet." Chefredaktör David Bendels döms också att be om ursäkt till AFA-kopplade inrikesministern Nancy Faeser.0 

Ekonominyheter

OMXPI steg med 1,9 procent vid öppningen. Senaste dagarnas ras ser ut att vara överstökat.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Svenska robotforskare tar in humanoider. Kan snart självständigt utföra mänskliga arbetsuppgifter.0 

Kultur

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0 

SD-profilen: Gråsuggan i Lund "ett övergrepp". Ekeroth kritiserar kommunen efter omstridda bygget.0