Foto: SVT

SVT:s Uppdrag Granskning ljög för tittarna - näthataren är före detta M-politiker

Publicerad 29 maj 2013 kl 18.00

Inrikes.I februari i år gjorde Sveriges Televisions Uppdrag Granskning ett program om näthat. I inslaget fick flera kända svenska kvinnor läsa upp hot som de fått ta emot från personer som SVT framställde som högerextrema sverigedemokrater. Nu åtalas den man som låg bakom de grövsta hoten i programmet, en före detta moderat kommunpolitiker som numera är medlem i Socialdemokraterna.

Gilla artikeln på Facebook

Den socialdemokratiske 29-årige partimedarbetaren Marcus Arnesson, som just nu står åtalad för olaga hot och sexuellt ofredande, var tidigare kommunpolitiker för Moderaterna.

Så sent som 2006 valdes han in i kommunfullmäktige i Växjö för partiet och satt med som ersättare i skol- och barnomsorgsnämnden. Han var även ledamot i moderata ungdomsförbundets distriktsstyrelse samt ledamot i unga aktiespararna.

Numera är han medlem i Socialdemokraterna och var aktiv i valkampanjen för partiet inför förra riksdagsvalet.

Enligt åtalet mot Marcus Arnesson skickade han brev till ett stort antal kvinnor där han skrev att de skulle "lemlästas och dödas".

I ett av de hotfulla brev som han skickade till en kvinna skrev han att "dina vackra bröst till meloner ska bli så skönt att få suga på" och att han skulle "steka brösten dina i smör". Sammanlagt har han erkänt att han hotat och ofredat över hundra människor, de flesta av dem mer eller mindre offentliga kvinnor.

Flera av de hotfulla brev som Marcus Arnesson skickade till kvinnor undertecknade han med namnet Jonas Ransgård. Ransgård är en moderat politiker och vice ordförande i Göteborgs stads kommunstyrelse.

Några av hotbreven togs upp i SVT:s Uppdrag Granskning i februari i år och lästes då upp av de hotade kvinnorna. I programmet försökte SVT framställa det som att hoten kom från högerextremister och sverigedemokrater.

Marcus Arnesson har i polisförhör erkänt att han skickat de hotfulla breven och säger även att han "står för dessa brev".

Se även
Sveriges värsta näthatare sosse
V-politiker näthatar känd bloggerska
Mäklarpraktikant sparkas efter svensk­fientligt näthat


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Vattenfall förlorade 700 miljoner på vindkraft – storsatsar på mer

Stora förluster i Vattenfalls svenska vindkraft.. Trots miljardsatsningar blöder verksamheten – och nu storsatsas det mer.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Plötsliga PK-kaoset. "Det genetiska och det etniska sambandet är mycket starka."0 

Mer från Inrikes

Federley gör comeback som C-politiker

Ångrar inget: "Jag var ett liberalt villebråd.". Hävdar nu att det var "trollfabrikers" fel att han fick kritik för pedofilhistorien. 0 

Kristersson avvaktar när EU:s krigsplaner spricker

Macrons EU-armé verkar stanna på ritbordet.. Även Ursula von der Leyens mål om 800 miljarder euro i försvarsutgifter ser skakigt ut.0 

"Sverige inför euron redan i år"

Tidigare statssekreteraren PM Nilsson säker.. Tror att Magdalena Andersson kommer ta initiativet.0 

Vetenskap

Brå: Afrikaner både mördar och mördas mest. Ny rapport bekräftar ingrodda fördomar.0 

Kritiserade diagnosen utbrändhet går i graven. Unika svenska "sjukdomen" avskaffas.0 

Kultur

SD-profilen: Gråsuggan i Lund "ett övergrepp". Ekeroth kritiserar kommunen efter omstridda bygget.0 

Amerikanska rapparen: Svenskar är "rasister", "fula, blonda grisar" – nu flyttar hon hit. Provokatören Azealia Banks, 33, köper bostad i fiendens huvudstad.0