Här bluffar Ekot om att Trump "har ändrat sig" om Ukraina

Publicerad 23 februari 2025 kl 14.21

Media. Statliga Ekot i Sveriges Radio ljuger om att USA:s president Donald Trump har ändrat sig och nu lägger skulden på Ryssland för kriget i Ukraina. I den intervju som Ekot hänvisar till säger Trump istället motsatsen.

Dela artikeln

"Donald Trump har ändrat sig och medger nu att det var Ryssland som startade Ukrainakriget", hette det i Ekots sändning under gårdagen.

"I en intervju med Fox News Radio så medger han nu det som alla vet, att det var Ryssland som attackerade Ukraina", rapporterade Ekot vidare.

Problemet för Ekot är bara att Fox News Radio, liksom de flesta andra amerikanska radiokanaler, numera finns på nätet. Och i den aktuella intervjun, som kan höras här (från 9 minuter in), lägger Trump skulden för kriget på Joe Biden och Volodymyr Zelenskyj.

I intervjun inleder Trump med att förklara varför han inte vill låta Zelenskyj delta när han ska träffa Vladimir Putin för fredsförhandlingar om Ukraina, trots att programledaren tycker att Zelenskyj borde få följa med.

– Vad vi har här är en man som har lett ett land vars vackraste städer nu ligger i ruiner. De hade kyrkor med världens finaste lökkupoler, höjden av europeisk arkitektur, som nu alla är förstörda. Tusenåriga kupoler, och idag är allt en enda stor rivningsarbetsplats.

– Det påminner om Gaza, men till och med i Gaza står en och annan byggnad kvar. Här talar vi om ett stort antal städer som är helt förstörda.

– Och sen har vi dödsoffren. Alla dessa människor som har dödats och som vi aldrig får tillbaka.

Programledaren avbryter då presidenten och går in och börjar gapa om att "det där är Putins fel! Allt är Putins fel!" och så vidare. Trump har dock inget till övers för resonemanget:

– Det där är jag trött på att höra. Och jag ska säga dig en sak: jag har sett tillräckligt av det här.

– Nu klagar han (Zelenskyj, FT:s anm.) på att han inte får vara med i Saudiarabien när vi försöker medla fram fred. Men han har sprungit på möten i tre år med en president (Joe Biden, FT:s anm.) som inte vetat vad i helvete han pysslat med, och inte fått något uträttat. Så jag tycker inte att han är så väldigt viktig att ha med på några möten om jag ska vara ärlig mot dig.

– Han har varit på möten i tre år och han gör det väldigt svårt att nå några överenskommelser. Men se vad som händer med landet: Det har blivit förstört.

Programledaren avbryter då återigen:

– Men du vet ju vem som är ansvarig för det! Tycker du inte att det är Vladimir Putin? Men nu vill ju båda sidor plötsligt samtala och då ska vi väl...

– De vill bara samtala tack vare mig. Om jag inte var inblandad så skulle de inte vilja prata med varandra. Ryssarna skulle fortsätta promenera genom Ukraina, för det är vad de gör, de har vunnit mycket territorium, och de skulle ha fortsatt den marschen om det inte vore för mig, utan några som helst samtal.

"Ryssland blev attackerat och attackerade"
Programledaren försöker då leda in samtalet på att Emmanuel Macron och Keir Starmer kommer till USA för att försöka övertyga Trump och fortsatt Ukraina-stöd i veckan. Men Donald Trump är inte begeistrad.

– De gjorde ju inte heller någonting. Kriget rullar på utan vare sig några möten med ryssarna eller något annat. De har inte åstadkommit någonting. Macron är en vän och jag träffade även premiärministern som är en trevlig man, men ingen har ju gjort något. Jag har sett det här pågå i flera år nu och själv agerar jag av en enda anledning: Jag hatar dödandet. Jag hatar att se alla dessa ungdomar dö. De är inte amerikaner, men vare sig de är ryssar eller ukrainare så hatar jag att se det här dödandet.

När programledaren återigen avbryter och börjar tjata om Putin svarar Trump.

– Du säger att Ryssland attackerade. Och ja, Ryssland blev attackerat och attackerade. Men det fanns ingen anledning att attackera. Man kunde ha talat med honom (Putin, FT:s anm.) så hade det inte hänt. Det fanns ingen som helst anledning, och nu har det pågått i flera år utan att det fanns någon anledning för honom att gå in. Det skulle aldrig ha skett. Det här kriget skulle aldrig ha ägt rum.

– Varje gång jag påpekar att det här inte var Rysslands fel så får jag stryk i fake news-medierna. Men Biden sa fel saker, Zelenskyj sa fel saker och de blev attackerade av någon som är mycket större och starkare, vilket är en korkad sak att göra. Men man kunde ha talat med Ryssland och då hade det varit väldigt lätt att se till att det är kriget aldrig blev av, och alla dessa döda människor skulle inte ha varit döda, och alla dessa städer skulle inte ha blivit förstörda. Så när Zelenskyj säger att han inte bjudits in till ett möte, så beror det på att han gjort ett undermåligt jobb på förhandlingsfronten hittills. För det första ska man inte ha något krig, och om man ändå får ett så ska det vara löst och färdigförhandlat ögonblickligen, och det hade man kunnat göra här, för tre år sedan.

– Biden är en korkad person, och han blev ännu mer korkad när det började hända grejer med honom. Han visste inte vad han gjorde. Och jag försöker inte få Putin att framstå i bättre dager eller försöker skönmåla honom på något sätt, men jag säger bara som det är, att det här kriget skulle aldrig ha ägt rum och det hade varit så enkelt att få honom att avstå från det om man bara talat med varandra.

– Han vill nå en överenskommelse. Och det är inget han behöver göra, eftersom han kan ta hela landet istället, om han känner för det.


Nyheter från förstasidan

Väg för en miljard görs om direkt – "blev inte bra"

Trafikverket kritiseras för slöseri. "Löpande räkning" när lyckosamma entreprenörer sätter spaden i marken igen.0 

Ekonominyheter

Betalsektorns klimatfokus helt onödigt

Har ingen märkbar klimatpåverkan – alls.. Nu visar en ny rapport från Riksbanken hur meningslös sektorns gröna omställning egentligen är.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.