CDU:s högkvarter omringat av AFA – evakueras

Publicerad 30 januari 2025 kl 18.50

Utrikes. Efter dagens uppmärksammade omröstning i den tyska förbundsdagen har kristdemokratiska CDU:s partifunktionärer ombetts lämna partihögkvarteret efter mordhot i samband med att vänsterextremister omringade byggnaden, skriver Berliner Zeitung.

Dela artikeln

Omröstningen där CDU, under ledning av Friedrich Merz, fick stöd av AFD för sitt migrationspolitiska förslag blev för mycket för den mäktiga tyska extremvänstern.

I sociala medier kunde man se vänsterextrema AFA och andra autonoma grupper omringa CDU:s högkvarter i Berlin. Situationen förvärrades på torsdagskvällen och lokalerna behövde då utrymmas.

Det invandringspolitiska förslaget, som syftar till att genomföra omfattande avvisningar vid Tysklands gränser, antogs med hjälp av oppositionspartiernas röster, inklusive AFD.

SPD och De gröna har kritiserat CDU för att bryta en tidigare oskriven regel om att inte samarbeta med AFD, vilket de ser som ett allvarligt avsteg från "demokratins principer".

Friedrich Merz har dock avfärdat dessa anklagelser och betonat att en koalition med AFD inte är aktuell.


Högskolefördumningen

IQ-studie: Kognitiva nivån allt lägre. Genomsnitts­intelligensen hos vanligt folk passeras – just nu.0 Plus

Kolumn: Joakim Andersen. Vi går mot ett samhälle där en liten klick av globala PK-oligarker styr över en jättelik och högbelånad underklass.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Föll över en procent direkt vid öppning. Samtidigt rusar guldet till nya prisrekord.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.