Scott Bessent.

Sänkte svenska kronan åt George Soros – blir Trumps finansminister

Publicerad 23 november 2024 kl 10.35

Ekonomi. Donald Trumps nominering till USA:s finansminister heter Scott Bessent – som var investeringschef åt George Soros och hjälpte honom bli mångmiljardär på att blanka kronan och andra valutor.
– Han kommer hjälpa mig att inleda en ny guldålder för USA, säger Trump.

Dela artikeln

Den öppet homosexuelle Bessent, som beskrivits som "Soros högra hand", spelade en avgörande roll när Soros Fund Management satsade mot det brittiska pundet och inledde den så kallade svarta onsdagen 1992.

Operationen skakade om den globala valutamarknaden och genererade över en miljard dollar i vinst för Soros, som blev känd som "mannen som knäckte Bank of England".

En liknande "finansiell terrorattack" från Soros och Bessants sida drabbade även den svenska kronan hösten 1992 – något som skapade så stort kaos i Sverige att Riksbanken under september månad tvingades höja styrräntan till otroliga 500 procent.

Bessent anslöt sig till Soros Fund Management strax före dessa händelser, år 1991, och blev en nyckelspelare i fondens framgångar. År 2015 slutade han och startade sin egen hedgefond, Key Square Group.

Trots sin tidigare koppling till George Soros – som framställts som en av Trumps största kritiker och är en av toppdonatorerna till motståndarpartiet Demokraterna – har Bessent blivit en nära ekonomisk rådgivare till den tillträdande presidenten. Hans stöd för Trumps ekonomiska politik, inklusive de omdebatterade handelstullarna, har cementerat deras samarbete. Enligt Washington Post ses Bessent som en brygga mellan Trumps populistiska retorik och marknadens liberala krav.

Donald Trump hyllar Bessent i ett inlägg på sin sociala medieplattform Truth Social, där han skriver att Bessent kommer att hjälpa honom att "inleda en ny guldålder för USA".


Varningen: Radera omedelbart. Gör hemliga ljudinspelningar var femtonde minut och skickar dem vidare till okänd ort.0 Plus

"Omoralisk" klädsel, enligt araberna. Tonåringens ansikte permanent vanställt av huggen med glasskärvor.0 Plus

Great Reset

Nyheter från förstasidan

SCB: "Antalet barn per kvinna det lägsta någonsin"

Förskolor får lägga ner – barnen håller på att försvinna. Trots det ökar befolkningen tack vare Tidögängets fortsatta massinvandring.0 

Ekonominyheter

Efter börskaoset: Guldpriset rusar till nytt rekord

Når över 3. 200 dollar per uns.. Nu söker sig allt fler till historiskt trygga tillgången.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.